shadow
Ocena użytkowników:  / 11
SłabyŚwietny 

Historia Piłki Nożnej

Początki futbolu

Bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić kiedy i gdzie pojawiła się gra, mająca coś wspólnego z dzisiejszym futbolem. Bowiem już przed naszą erą w wielu kulturach pojawiły się zabawy (mniej lub bardziej poważne) polegające na kopaniu lub przemieszczaniu do jakiegoś celu, czegoś przypominającego dzisiejszą piłkę nożną. Za piłkę służyły chociażby wypchane skóry lub pęcherze zwierząt. Takie praktyki stosowano w Chinach, Japonii, Egipcie czy w Grecji.

W średniowieczu prymitywny futbol zagościł na ulicach miast, gdzie w "grze" brała udział cała ludność. Jednak te wszystkie gry i zabawy bardziej przypominały dzisiejsze rugby.

Jednak piłka nożna jaką znamy dziś w sporej mierze jest zasługą Anglii. Szczególny jej rozwój miał miejsce w od XVII wieku, i z biegiem lat zmierzała do znanego nam dzisiaj futbolu. Coraz częściej grę regulowały przepisy, choć nie były one ujednolicone. Jednak w owym okresie, w przeciwieństwie do starożytności, piłka nożna rzeczywiście stawała się nożną (w sensie graną wyłącznie nogami).

W początku XIX wieku do coraz liczniej powstających szkołach publicznych, futbol wprowadzano jako dyscyplinę sportową, tworząc przy tym drużyny. Także przepisy ewoluowały i ujednolicały się do tych znanych obecnie.

Nastąpił też rozłam szeroko pojętego wówczas futbolu, na ten polegający na graniu wyłącznie nogami i głową, i na ten znany dziś pod nazwą rugby lub futbol amerykański.

Pierwszy klub piłkarski

Krótką historię zasad gry w piłkę przedstawia Marcin Daniec w swoim monologu z Opola 2003:

 • od 1856 roku odkąd Anglicy wymyślili kopanie jelita cielęcego mecz ma 90 minut
 • od 1911 dogrywka dwa razy 15 minut

Pierwszy klub piłkarski

24 października 1857 roku jeden z istniejących już wtedy klubów futbolowych ogłosił "Rules & regulations" dotyczących zasad gry w piłkę - jedna z Sheffield Football Club. Siłą rzeczy jest to najstarszy piłkarski klub na świecie. Datę tę uznaje się za oficjalny początek piłki nożnej, a Anglię uważa się za kolebkę nowoczesnego futbolu.

Już kilka lat później powstał pierwszy związek piłkarski zrzeszający 12 klubów z Londynu i okolic. No Names of Kilburn, Barnes, The War Office, Crusaders, Forest (Leytonstone), Percival House, Crystal Palace, Blackheath, Kensington School, Surbiton, Blackheath Proprietary School oraz Charterhouse) utworzyły The Football Association. Tak narodziła się najstarsza piłkarska krajowa federacja.

20 lipca 1871 roku sekretarz generalny The Football Association zaproponował rozgrywki dla wszystkich klubów zrzeszonych w związku - tak narodziła się najstarsza narodowa liga piłkarska na świecie - The Football Association Cup. W pierwszym sezonie wzięło udział 15 klubów. W finale tych rozgrywek Wanderers zwyciężyli Royal Engineers 1-0 przy liczbie 2.000 widzów.

Pierwszy mecz międzypaństwowy

Na wzór Anglii poszły inne kraje, już rok później powstał szkocka federacja, która rozegrała pierwszy międzypaństwowy mecz z Anglią z wynikiem bezbramkowym. Od tego czasu Anglia i Szkocja regularnie grywały ze sobą. W kolejnych latach do Anglii i Szkocji dołączyła Walia i Irlandia Północna.

W 1884 r. z udziałem tych krajów rozegrano pierwsze Mistrzostwa Wielkiej Brytanii, co było pierwszym międzynarodowym turniejem piłkarskim, a zwycięzcą została Szkocja.

Utworzenie zawodowej ligi

W 1888 roku powstała Zawodowa Liga Piłkarska. Prezesem został zarządca Aston Villa'y - Wiliam McGregor, główny pomysłodawca zawodowej ligi. Ustalono m.in. że mecze będą rozgrywane wyłącznie w soboty. W rozgrywkach brały udział następujące kluby:

 • Accrington, Bluckburn Rovers,
 • Bolton Wanderers,
 • Burnley,
 • Derby County,
 • Everton,
 • Notts County,
 • Preston North End,
 • Stoke City,
 • West Bromwich Albion,
 • Wolverhampton Wanderers
 • i właśnie Aston Villa.

Pierwszymi mistrzami został Preston North End.

Futbol już w 1990 roku pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich, choć same mecze i zasady rozgrywanego turnieju pozostawiały wiele do życzenia.

Powstanie FIFA

Tymczasem w Paryżu, dokładnie 21 maja 1904 roku, związki z siedmiu państw (Francja, Belgia, Dania, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria) założyły The Federation Internationale de Football Association (FIFA), czyli Międzynarodową Federację Piłki Nożnej, która pod tą nazwą istnieje do dnia dzisiejszego. Jej pierwszym prezydentem został Francuz Robert Guerin. W roku 1905 do FIFA wstąpiła angielska The Football Association, a rok później jej drugim prezydentem został Anglik, Daniel Burnley Woolfall. W ten sposób uznano prym Wyspiarzy w światowym futbolu. Oczywiście korzyść z tego była obopólna - pozostali członkowie FIFA uczyli się futbolu z samego źródła!

Przez następne lata Anglia nie miała sobie równych. Gromiła bardzo wysoko wszystkich swoich rywali. W roku 1918 zmarł prezydent FIFA – Woolfall, a zaraz potem Anglia weszła w konflikt z tą federacją, co skończyło się wystąpieniem wszystkich krajów brytyjskich z tej organizacji. Do FIFA stopniowo dołączały inne kraje z całego świata, a piłka nożna rosła w siłę, stając się co raz bardziej profesjonalną i dochodową dyscypliną sportu, nie mówiąc o popularności.

Pierwsze turnieje mistrzowskie

Już w 1910 roku po drugiej stronie Atlantyku, rozegrano turniej o Mistrzostw Ameryki Południowej, a pierwszym zwycięzcą tych rozgrywek była Argentyna. FIFA zgodziła się także uznać turnieje olimpijskie za Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Amatorów i na Olimpiadzie w 1920 roku pierwszym oficjalnym i pełnoprawnym mistrzem olimpijskim w piłce nożnej została Belgia.

W 1930 roku odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które jak ustalono będę rozgrywane co cztery lata. Puchar Świata NIKEOrganizatorem był zwycięzca ostatniej Olimpiady – Urugwaj. W całym turnieju nie brały udział kraje Brytyjskie z Anglią na czele, która od lat uważała siebie za najlepszą drużynę świata i bojkotowała turnieje tego typu. Pierwszym Mistrzem Świata został Urugwaj, pokonując w finale Argentynę, zaś trzecie miejsce zajęła reprezentacja USA, gdzie futbol nigdy nie cieszył się dużą popularnością.

W 1938 roku w Mundialu wzięła udział po raz pierwszy Reprezentacja Polski, docierając do 1/8 finału. Dwa lata wcześniej Polacy wystąpili na Olimpiadzie w Berlinie, gdzie doszli aż do półfinału.

Po II Wojnie światowej rozgrywki o mistrzostwo świata wznowiono  w 1950 roku i rozegrano je w Brazylii. W imprezie w końcu wzięła udział Anglia w składzie z Tomem Finneyem, Billy Wright i legendarnym Stanem Matthewsem. Jednak faworyzowana i pewna siebie Anglia dała się pokonać bardzo przeciętnym Amerykanom oraz Hiszpanii, rozczarowując kibiców na całym świecie. Było jasne, że futbol się zmienił, a legenda niezwyciężonej Anglii, umarła. Mistrzostwa wygrała Brazylia, początkując swoją potęgę w światowym futbolu, która trwa do dziś.

W 1960 roku we Włoszech rozegrano również pierwsze Mistrzostwa Europy, nazwane wówczas Mistrzostwami Narodów Europy. Zwyciężył Związek Radziecki pokonując Jugosławię.

Rozgrywki klubowe

Wraz ze wzrostem liczby lig piłkarskich w różnych krajach, powstał pomysł utworzenia międzynarodowych rozgrywek klubowych. Pierwszymi takimi rozgrywkami był Puchar Mitropa i Puchar Dr. Gerö, które ruszyły w 1927 roku.

Wraz z rozwojem krajowej piłki klubowej i powstawaniu klubowych potęg w poszczególnych krajach jak Real Madryt, Benfica Lizbona, AC Milan, Ajax Amsterdam, Bayern Monachium, Manchester United, zaczęto dyskutować nad założeniem elitarnych międzynarodowych rozgrywek Real MadrytUEFA - Union of Europen Football Associations.

W 1955 roku, pod patronem powstałej rok wcześniej UEFA, utworzono rozgrywki o Puchar Europy Mistrzów Krajowych, znany dziś pod nazwą Liga Mistrzów. W pierwszych tego typu rozgrywkach zwyciężył  Real Madryt w 1956 roku. Naszpikowany gwiazdami klub z Madrytu (m.in. Alfredo di Stefano, Ferenc Puskas czy Rajmond Kopaszewski) zdobywał Puchar Europy pięć razy z rzędu.

Rozgrywki o Puchar Europy były zarezerwowane tylko dla mistrzów, więc praktycznie równolegle utworzono Puchar Miast Targowych (1955) na bazie którego powstał później Puchar UEFA, gdzie mogły grac drużyny z czołówki lig europejskich, które nie zdobyły mistrzostwa.

W 1961 powstał także Puchar Zdobywców Pucharu - występowały w nim drużyny, które zdobyły puchar danego kraju. W 1960 roku rozegrano także pierwszy Puchar Interkontynentalny mający na celu wyłonić najlepsza klubową drużynę świata.

Wyróżnienia indywidualne

W piłce nożnej, od początku jej istnienia, dużą rolę pełniły indywidualności. To wybitni piłkarze porywali tłumy swoimi akcjami i golami, stając się Stanley Matthewsbożyszczami tłumów. Jednak trudno był jednoznacznie stwierdzić, który piłkarz jest najlepszy na świecie. Rozstrzygnięcia tego dylematu podjął się prestiżowy francuski magazyn piłkarski – France Football.

Od 1956 roku postanowił co rok wręczać "Złotą Piłkę" dla najlepszego Piłkarza Europy. Wybór dokonywał się po przez głosowanie. Pierwszym laureatem był legendarny angielski piłkarz Stanley Matthews. Najwięcej (3 razy) "Złotą Piłkę" otrzymali Johan CruyffMichel Platini. Wadą tego plebiscytu był fakt, że nie byli w nim uwzględniani piłkarze z poza Europy (do 1995 roku), co za tym idzie tacy wybitni futboliści jak Pele, Garrincha czy Maradona nigdy jej nie otrzymali.

Piłka nożna najpopularniejszą grą na świecie

Piłka Nożna przeszła sporą drogę, aby stać się tym czym jest dziś. Jest powszechnie uważana za najpopularniejszą dyscyplinę sportową świata. W piłkę grają miliony ludzi począwszy od małych dzieci, a skończywszy na ludziach w podeszłym wieku. Skąd wziął się jej fenomen?

W piłkę nożną może grać każdy niezależnie od umiejętności czy warunków fizycznych. Ludzie czerpią z grania wielką radość, bo nie jest schematyczna i wymaga zarówno umiejętności fizycznych jak i umysłowych, a z drugiej strony jest bardzo prosta. W piłce odpowiedzialność za wynik spada na wielu zawodników i nie jest tak obciążona emocjonalnie jak sporty indywidualne. Ludzie utożsamiają się z wielkimi piłkarzami, którzy często wywodzili się z ubóstwa i biedy.

Futbol jest połączeniem wielu złożonych umiejętności psycho-fizycznych jak: technika, siła, płynność ruchy, koncentracja, inteligencja i spryt. Na boisku każdy może się odnaleźć i znaleźć odpowiednią dla siebie rolę. W meczu piłki nożnej jest coś życia, ciągle się coś dzieje, nie ma przestojów, a reguły i zasady często bywają elastyczne. Być może to wszystkie czynniki wpływają na to, że futbolu stał się sportem międzynarodowym, łamiącym wszelkie bariery, uwielbianym przez kibiców i budzącym tak wielkie emocje na całym świecie

źródło: historiafutbolu.fm.interia.pl