Rivaldo

Rivaldo (Victor Barbosa Ferreira)

Data i miejsce urodzenia: 19.04.1972, RecifeRivaldo
Narodowość: Brazylia
Pozycja na boisku: Napastnik

Największe osiągnięcia:

 • Mistrz Świata z 2002 (Korea Płd. i Japonia)
 • Mistrz Ameryki Południowej (Copa America) – 1999
 • Zdobywca Pucharu Konfederacji – 1997
 • Zdobywca Pucharu Europy (AC Milan) – 2003
 • 2-krotny zdobywca Superpucharu Europy – 1997 (FC Barcelona), 2003 (AC Milan)
 • 2-krotny Mistrz Hiszpanii (FC Barcelona) – 1998, 1999
 • Zdobywca Pucharu Hiszpanii (FC Barcelona) – 1998
 • Zdobywca Pucharu i Superpucharu Włoch (AC Milan) – 2003
 • 3-krotny Mistrz Grecji (Olympiakos) – 2005, 2006, 2007
 • 2-krotny zdobywca Pucharu Grecji (Olympiakos) – 2005, 2006
 • Mistrz Brazylii (Palmeiras) – 1994
 • 2-krotny Mistrz Uzbekistanu – 2008, 2009
 • Zdobywca Złotej Piłki France Football – 1999
 • Najlepszy Piłkarz Świata FIFA – 1999 oraz trzeci w 2000
 • Najlepszy Piłkarz Świata według World Soccer – 1999
 • Najlepszy piłkarz Ligi Hiszpańskiej – 1999
 • Najlepsza jedenastka MŚ 1998 i 2002
 • Zdobywca 34 goli w 74 meczach dla reprezentacji Brazylii

Trudne Początki

Dzieciństwo nie było różowe, gdyż Brazylijczyk wychowywał się w bardzo ubogiej rodzinie. Od najmłodszych lat Rivaldo fascynował się piłką nożną, jednak sytuacja materialna rodziny nie pozwalała nawet na zakup podstawowych atrybutów przyszłego piłkarza. Jednak już wtedy Rivaldo wykazał się konsekwencją w działaniu. Trenował strzały na ulicy, kopiąc co się da.

Jako nastolatek postanowił podszkolić swoje umiejętności pod okiem prawdziwych trenerów. Dlatego postanowił się zgłosić do mało znanego klubu piłkarskiego Paulista, gdzie zaczął trenować nabyte samodzielnie umiejętności. W klubie tym przebywał od 1988 do 1991 roku. Czas ten poświęcił na treningi, które jednak nie miały przełożenia na występy, ponieważ Rivaldo w barwach tego klubu nie zagrał żadnego spotkania. Gdy stwierdził, że nadaje się już do występów przed publicznością zmienił klub.

W latach 1991-1992 grał w barwach Santa Cruz. Tam rozegrał 18 spotkań, zdobywając 8 goli. Jednak również nie zagrzał tam długo miejsca, cały czas szukając swojego miejsca w piłce nożnej.

Corinthians

Kolejnym klubem z którym związał się na następny sezon czyli 1992-93, był klub Mogi Mirim. Przez rok rozegrał tam 27 spotkań, dopisując do swojego konta kolejne 9 goli. Jego kariera zaczęła nabierać rozpędu dopiero w 1994 roku, kiedy to rozpoczął treningi w Corinthians Sao Paulo.

Można stwierdzić, że ten moment jest początkiem jego profesjonalnej kariery sportowej. W tym klubie zaczął zarabiać przyzwoite pieniądze, które pozwoliły mu rozpocząć życie na wyższym poziomie. Dotychczasowe doświadczenia w poprzednich klubach, podszkoliły jego umiejętności, co było widać w występach, w których brał udział. W barwach Corinthians Sao Paulo rozegrał 41 meczy, w których 17 razy pokonał bramkarzy przeciwników.

Przeprowadzka do Europy i gra w Barcelonie

Po roku Rivaldo postanowił skorzystać z oferty złożonej przez Palmeiras. Pozostał w tym klubie od 1994- 1996 roku. Do jego statystyk doszły 104 rozegrane spotkania, podczas których zdobył kolejne 53 bramki. Jednak w dalszym ciągu nie był to klub jego marzeń. W 1996 roku przeszedł na rok do Deportivo La Coruna. Podczas rozegranych w barwach tego klubu 41 meczach, zdobył 21 goli. I wreszcie nadszedł czas na klub z prawdziwego zdarzenia.

Rivaldo wzbudził zainteresowanie słynnego FC Barcelona. Był to skok w krainę profesjonalnego futbolu z najwyższej możliwej półki, za naprawdę duże pieniądze. Katalończycy zdecydowali się wyłożyć aż 26,7 mln dolarów, aby Rivaldo grał w ich barwach, i tak się właśnie stało. Od 1997 roku do 2002 reprezentował klubowe barwy Barcelony. Zdobył w nich 86 bramek, uzyskanych podczas 159 rozegranych spotkań. Jego domeną były fantastycznie wykonywane rzuty wolne oraz celne podania do lepiej ustawionych zawodników.

Wszystko układało się doskonale do momentu zmiany selekcjonera słynnej Barcy. W momencie gdy stanowisko trenera Katalończyków objął Luis van Gaal, okazało się że w Barcelonie Rivaldo nie ma już czego szukać.

Musiał po raz kolejny szukać nowego klubu, który mógłby reprezentować. Na szczęście dla Brazylijczyka, zdążył on już wyrobić sobie renomę wśród środowiska piłkarskiego. Miał więc do wyboru wiele ofert, postanowił jednak dalsza karierę związać z AC Milan. Co prawda, kwota, którą Włosi zapłacili za zdolnego piłkarza nie była powalająca, gdyż wynosił „tylko” 4,5 mln euro, jednak była to najkorzystniejsza oferta spośród wszystkich, które do Rivaldo spłynęły.

Okazało się jednak, że potencjał Rivaldo nie do końca został doceniony. W barwach Milanu wystąpił tylko w 22 spotkaniach, strzelając 5 goli. Większość czasu spędził grzejąc ławkę rezerwowych. Nic więc dziwnego, że taka sytuacja wzbudzała jego niezadowolenie, które często manifestował.

W roku 2003 przeszedł do Cruzeiro Esporte Clube. Był to kolejny klub, w którym nie zagrzał długo miejsca i nie oszukując się wielkich czynów tam nie dokonał. Rozegrał 11 spotkań, popisując się zaledwie dwoma celnymi strzałami. Nie wiadomo jak potoczyłaby się dalej kariera zdolnego, ale nie docenianego Brazylijczyka, gdyby nie propozycja , która spłynęła z greckiego klubu Olympiakos Pireus. Ponownie Rivaldo miał okazję się wykazać. W Grecji spędził klika sezonów, odnosząc wreszcie sukcesy. W latach 2004-2007 w barwach Olympiakosa rozegrał 70 spotkań, 36 razy celnie trafiając do bramki przeciwnika.

Do kolejnej zmiany klubu doszło w 2007 roku, kiedy to zarząd klubu nie wpłacił na fundację Rivaldiego obiecanej kwoty, która miała wspomóc biedne , brazylijskie dzieci. Oliwy do ognia dolała chęć przedłużenia kontraktu z piłkarzem tylko na jeden rok. Rivaldo stwierdził, że współpraca z tym klubem już go nie interesuje i podpisał na dwa lata kontrakt z klubem AEK Ateny. Po wygaśnięciu kontraktu w 2008 roku, po rozegraniu 52 spotkań i zdobyciu 18 bramek, 36- letni wtedy Rivaldo postanowił znowu zmienić barwy. Tym razem skorzystał z oferty uzbeckiego klubu Bunyodkor Taszkent. W jego barwach gra do chwili dzisiejszej.

Według statystyk, na chwile obecna rozegrał tam 53 spotkania, a bilans zdobytych bramek wynosi 33. To tyle na temat osobistych wyników bramkowych Rivaldo.

Do doskonałych osiągnięć strzeleckich można doliczyć również sukcesy drużynowe. Zaliczają się do nich dwukrotne Mistrzostwo Hiszpanii oraz Superpuchar Europy i Puchar Króla zdobyty z FC Barceloną. Podczas współpracy z AC Milan, zdobył Puchar Włoch, tytuł Ligi Mistrzów oraz Superpuchar Europy. Równie istotne tytuły zdobył grając w barwach Olympiakos Pireus. Trzykrotnie sięgnął z nimi po Mistrzostwo Grecji oraz dwukrotnie po Puchar Grecji.

W obecnych barwach zdołał już przyczynić się do podwójnego Mistrzostwa Uzbekistanu oraz zdobycia Pucharu Uzbekistanu. Wielokrotnie został też doceniony jako indywidualny zawodnik. Na jego koncie są takie tytuły jak 4-krotny tytuł Obcokrajowca roku w lidze greckiej, 3-krotny wicekról strzelców Prima Devision, jak również piłkarz roku Prima Devision. Do tego warto doliczyć tytułkróla strzelców Ligi Mistrzów czy Srebrny But Mistrzostw Świata w 2002 roku.

Oprócz tego tytuł piłkarza roku według FIFA, piłkarz roku według World Soccer Magazine, zaliczenie do 100 najlepszych piłkarzy FIFA oraz nagroda Złotej Piłki (1999). Jest to doprawdy imponujący dorobek, którym niewielu piłkarzy może się pochwalić.

Reprezentacja

Do tych wszystkich sukcesów warto doliczyć występy w reprezentacji Brazylii. Rivaldo rozegrał tam 86 spotkań i zdobył 36 goli. Udało mu się również wywalczyć srebrny medal na Mistrzostwach Świata we Francji w 1998 roku oraz złoto podczas Mistrzostwa Świata w Japonii i Korei Południowej w 2002 roku.

Rivaldo jak widać ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów, zarówno indywidualnych jak i zespołowych. Nic dziwnego, w końcu to piłkarz światowej klasy. Co prawda, nie udało mu się nawiązać długotrwałej współpracy z żadnym z klubów, ale widocznie taki jest jego styl gry. Widocznie polega on na ciągłym próbowaniu nowych rozwiązań, nowych trenerów i nowych kolegów z zespołu. Dzięki temu, ma on grono wiernych kibiców chyba w każdym zakątku świata.

Rivaldo dive

Rivaldo zostanie przez niektórych zapamiętany z powodu występu na Mistrzostwach Świata 2002 w Japonii i Korei Południowej. Bynajmniej nie z powodu wysokiej jakości gry.

Cała sytuacja miała miejsce w meczu półfinałowym Brazylia – Turcja (2-1). Hakan Ünsal kopnął piłkę w kierunku Rivaldo, ta odbiła się od jego kolana, po czym Rivaldo… złapał się za twarz i przewrócił teatralnie!

Turecki piłkarz został przez to ukarany niesłusznie czerwoną kartką. Brazylijski piłkarz nie miał skrupułów by grać niefair.[1]

Literatura

[1] World Cup moments – Rivaldo’s dive an early instance of simulation (ang.)

[2] Rivaldo – Wikipedia