Robert Lewandowski — najlepszy napastnik na świecie

Robert Lewandowski (RL9) to zdobywca 5 bramek w 9 minut, najlepszy napastnik na świecie, zdobywca Ligi Mistrzów i najlepszy reprezentant Polski. Co stoi za tym sukcesem? Geny? Postawa rodziców? A może koledzy „Bobka”? Jak sukces wpłynął na prywatne życie Lewego? Poznaj bliżej naszą dumę narodową.

Robert Lewandowski kuca na boisku pokrytym konfetti przed pucharem Ligi Mistrzów trzymając za sobą biało czerwoną flagę Polski
Uradowany Robert Lewandowski po zwycięstwie w finale Ligi Mistrzów PSG – Bayern Monachium 0-1 na portugalskim Estádio da Luz w Lizbonie 23 sierpnia 2020 roku. Zdjęcie: M.Donato / FC Bayern via Getty Images
Skupiony Robert Lewandowski w koszulce Bayernu Monachium patrzy w kierunku dalekiej piłki
Robert Lewandowski w drużynie Bayernu Monachium

Data i miejsce urodzenia: 21 sierpnia 1988, Warszawa

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: Napastnik

Wzrost: 185 cm

Waga: 81 kg

1. Największe osiągnięcia sportowe

Polski napastnik jest tak skuteczny, że zyskał przydomek LewanGOALski.

Jakie są największe sukcesy i osiągnięcia Roberta Lewandowskiego?

1.1. Reprezentacja Polski

1.2. Międzyklubowe

  • Puchar Ligi Mistrzów: 2019/20 (Bayern Monachium)
  • rekord występów polskiego zawodnika w Lidze Mistrzów (49 i rośnie)

1.3. Klubowe

  • Mistrzostwo Niemiec 8 lat z rzędu: 2014-2022 (Bayern Monachium)
  • rekord Guinnessa za najszybszą serię 3, 4 oraz 5 bramek w historii Bundesligi (22.09.2015 Bayern – Wolfsburg 5-1)
  • rekord 41 bramek w jednym sezonie Bundesligi (pobicie rekordu Gerda Mullera)

1.4. Indywidualne

  • Piłkarz Roku UEFA: 2019/2020

2. Robert Lewandowski – kariera klubowa

2.1. Młodość piłkarza

Robert Lewandowski pochodzi z bardzo usportowionej rodziny. W piłkę grali zarówno jego ojciec, jak i matka.

Tata, Krzysztof, wybrał tę „kopaną”, ale, co ciekawe, trenował również judo.
Mama Roberta – Iwona – poświęciła się grze w siatkówkę na warszawskim AZS-ie.

„Lewy” (pseudonim piłkarza) od młodych lat marzył o wielkiej karierze. Postanowił pójść śladami ojca i skupił się na trenowaniu piłki nożnej. Trenerzy sugerowali mu jednak inną drogę. Kto jest teraz w stanie wyobrazić sobie Roberta jako… lekkoatletę?

2.2. Partyzant Leszno

Niewiele osób wie, że przed Varsovią, Robert stawił pierwsze kroki na murawie pod Warszawą w klubie Leszno Partyzant.

W klubie A-klasy do tej pory żałują, że NIE zarejestrowali go wtedy jako zawodnika, bo otrzymaliby mały procent z wartości transferów piłkarza!
Pierwszy klub Lewandowskiego (Varsovia) też jest często pomijany w mediach.

Mimo że młody Robert przeniósł się na stałe do Warszawy, to często trenował w Lesznie, a nawet grał mecze na „nielegalu”:

– Pamiętam taki ligowy mecz tu w Lesznie. Robert miał wówczas może z piętnaście lat i był piłkarzem Varsovii. Zagrał od początku i już w pierwszej połowie zdobył trzy czy cztery bramki dla Partyzanta. W przerwie parę osób wpadło w popłoch. Co będzie, jak go sprawdzą? Pamiętam, że ojciec kazał mu się przebrać i gdzieś go ukryli, żeby nie było awantury – wspomina obecny trener Partyzanta.

2.3. UKS Varsovia (1997-2004)

Już jako dzieciak Robert przewyższał umiejętnościami rówieśników i był bramkostrzelny.

Wybór klubów w stolicy był duży. Varsovia współpracowała wtedy z Polonią Warszawa, a ta grała w Ekstraklasie. Nie było wtedy jego rocznika, ale rodzice postawili na jakość. Grał z kolegami starszymi o 2 lata i dawał z siebie wszystko.

Wypowiedzi trenerów Varsovii o Robercie:

Imię „Robert” to po angielsku „Bob”, a że Lewandowski był najmniejszy w drużynie, dostał przydomekBobek”. Nadrabiał za to szybkością i sprawnością! Wygrywał zawody lekkoatletyczne na szczeblu powiatu i międzypowiatu.

– Był świetny w siatkówce, koszykówce, piłce nożnej, tenisie stołowym, a nawet unihokeju – wspominała mama, Iwona Lewandowska.

Zdjęcie drużyny UKS Varsovia z Robertem Lewandowskim
Robert Lewandowski w drużynie UKS Varsovia w 1999 roku, fot. archiwum Varsovii

Co ciekawe Robert upodobał sobie w dzieciństwie koszulkę reprezentacji… Niemiec!

11-letni Robert Lewandowski stoi na najwyższym stopniu podium z rękami na biodrach w koszulce reprezentacji Niemiec.
Robert Lewandowski w 1999 roku uważał, że koszulka reprezentacji Niemiec przynosi mu szczęście.

W wywiadzie z 2015 roku dla Bayernu Monachium Robert wyjaśnia:

– Kiedy byłem dzieckiem brałem udział w biegach na 1000 i 1500 metrów. Do 16. roku życia wygrywałem wszystko, ale nie lubiłem tego sportu. Nie sprawiało mi to radości. Robiłem to tylko dlatego, że dużo biegałem za piłką i dzięki temu miałem okazję wygrać jakieś zawody. Tę koszulkę kupił mi tata, podczas swojego pobytu w Niemczech. Kiedy pierwszy raz ją założyłem, wygrałem zawody, dlatego zawsze chciałem w niej biegać. To była szczęśliwa koszulka.

2.4. Delta Warszawa (2004-2005)

Gdy Robert miał 16 lat, zmarł jego tata – Krzysztof Lewandowski. Co prawda miał starszą siostrę – Milenę – ale wiedział, że jako mężczyzna czas wydorośleć.

– Po śmierci ojca spoważniał, zaczął planować, myśleć o tym, co zrobić, by mi pomóc, także finansowo – tak wspominała swego czasu mama Roberta Iwona Lewandowska.

Naturalnym krokiem było zgłoszenie się 16-letniego „Bobka” do Polonii Warszawa. Brak zainteresowania ze strony działaczy spowodował, że skierował się ku trzecioligowej Delcie Warszawa, gdzie wszyscy byli zachwyceni jego grą. To wsparło miesięczny budżet o ok. 1000 PLN. Delta Warszawa stanowiła wtedy zaplecze Legii Warszawa.

Mimo swoich 16 lat Robert trenował z seniorami. Kondycja nie pozwalała mu jeszcze grać całych spotkań, więc grał połówki. Fantastycznie się prezentował i strzelał bramki. Pracowity, grzeczny i sympatyczny. – wspomina prezes Delty Andrzej Trzeciakowski. Lewandowski zagrał we wszystkich 17 spotkaniach rundy wiosennej sezonu 2004/05, z czego w 5 ostatnich – pełne 90 minut.

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle rozkłada ręce w geście prezentacji z delikatnym uśmiechem

Mecz Delta Warszawa – GLKS Nadarzyn (wynik 6:3) był rozgrywany w strugach deszczu. Gdyby sędzia uznał trzecią bramkę Roberta, zdobyłby wtedy swojego pierwszego hat-tricka. W barwach Delty był przebojowy, waleczny i umiał trafić do pola karnego. Miał jednak braki techniczne, nie trzymał się dyscypliny taktycznej i zmarnował kilka razy potencjalnie dobre sytuacje.

Los chciał, że drużyna seniorów Delty rozsypała się po odejściu Roberta i innych piłkarzy, a on piął się w górę po szczeblach kariery.

2.5. Legia II (2005-2006)

1 lipca 2005 Robert Lewandowski podpisał roczny kontrakt z rezerwową drużyną Legii, która grała w drugiej lidze. Niestety naderwał mięsień dwugłowy i, z uwagi na przedłużającą się rehabilitację, klub nie przedłużył z nim kontraktu.

Robert był załamany! Rozważał powrót do Varsovii, ale trener Marek Krzywicki powiedział, że to jest dobry moment, by spróbował sił w trzecioligowym Zniczu Pruszków. Miał tam pewne miejsce w składzie. Robert kosztował Znicz tyle, co rejestracja zawodnika, czyli 5000 PLN.

2.6. Znicz Pruszków (2006-2008)

  • Mistrzostwo III ligi: 2006/07

Lewandowski znakomicie uzupełniał się z drugim napastnikiem – Bartkiem Wiśniewskim – który potem poszedł do pierwszoligowej Wisły Płock, ale nie dotarł do Ekstraklasy. Świetnie rozumieli się na boisku i stanowili zgrany duet. Wprowadzili Znicz Pruszków do II ligi.

19-letni Lewandowski był wówczas jeszcze dzieciakiem. Miał jednak cel. Zostawał po treningach i słuchał szkoleniowców, a ci chętniej wystawiali go do gry. Po drugim sezonie w Zniczu 2007/08 Robert miał już wyrobioną renomę.

O piłkarza starała się Cracovia, która była gotowa zapłacić najwięcej. Rozważały go też Jagiellonia, ŁKS i Górnik Zabrze. Przyjechał nawet na rozmowy z Legią Warszawa. Menedżerem Roberta był już wtedy Cezary Kucharski, który podchodził do wyboru klubów długoterminowo. Legia była uprzedzona do potencjału Roberta, więc oferowała niewiele. W końcu „szefowie” zrezygnowali. Interesowała się nim również Wisła Kraków, ale na finiszu negocjacji 18 czerwca 2008 Robert podpisał 4-letni kontrakt z Lechem Poznań, który zapłacił za transfer 1,5 mln PLN.

W 59 występach zdobył w sumie 36 bramek dla Znicza.

2.7. Lech Poznań (2008-2010)

  • Mistrzostwo Polski: 2009/10
  • Zdobywca Pucharu Polski: 2008/09
  • Zdobywca Superpucharu Polski: 2009

W Poznaniu nikt nie był do niego uprzedzony, a piłkarz nie miał dużej konkurencji wśród innych zawodników. Mógł więc rozwijać skrzydła. Tak kariera Roberta Lewandowskiego nabrała rozpędu.

Zobacz debiutancką i jedyną bramkę Lewego (zawiera reklamy) w meczu Chazar Lenkoran – Lech Poznań w ramach 1. rundy eliminacji Pucharu UEFA.

W sezonie 2008/09 Robert praktycznie z miesiąca na miesiąc zyskiwał sławę w Ekstraklasie. Doszło do tego, że w 2008 roku znany polski magazyn piłkarski „Piłka Nożna” uznał go za „Odkrycie Roku” i za jednego z najbardziej obiecujących piłkarzy.

Kolejorz” czerpał z umiejętności napastnika, ile tylko zdołał. Dzięki pomocy „Lewego” Lech zdobył Puchar Polski Superpuchar Ekstraklasy.

Robert Lewandowski chciał wyjechać już po pierwszym sezonie w Lechu w związku z propozycją z Borussi, ale oferta z Dortmundu była zachowawcza. Lech nie chciał puszczać Roberta za średnią kwotę i miał ważny argument, czyli ważny kontrakt z piłkarzem.

Cezary Kucharski powiedział wtedy:

– Bardzo dobrze zaprezentował się w pierwszym sezonie. Wychodziliśmy z założenia, że jeśli go powtórzy albo będzie lepszy, pojawi się więcej możliwości, także tych finansowych.

Aby poprawić humor Robertowi, właściciel Lecha – Jacek Rutkowski – obiecał mu podwyżkę. Ostatecznie jednak Lewandowski jej nie dostał, przez co długo był wściekły na szefa. Kucharski podpowiedział, że odbije sobie to potem, więc lepiej jest skupić się na grze.

Poszedł za radą menedżera i dawał z siebie wszystko. Zostawał dłużej po treningach, dbał o dietę, pracował z psychologiem i… uczył się języka niemieckiego.

Po rewelacyjnej wiośnie było już pewne, że Robert wyjedzie. Ostatecznie Lech Poznań zdobył mistrzostwo Polski, a sam Lewandowski, z dorobkiem 18 goli, został królem strzelców polskiej ligi.

W 58 spotkaniach trafił dla Lecha 32 razy.

Robertem interesowało się wiele klubów, takich jak Szachtar Donieck, Fenerbahce Stambuł, Zenit Kazań, PSV Eindhoven, AS Roma czy Genoa CFC. Ten pierwszy chciał zapłacić nawet 8 mln EUR. Pieniądze nie są jednak tak ważne, jak ścieżka kariery. Robert wybrał tak, by w wieku 28 lat być już w najlepszym klubie. W grę wchodziły głównie dwa kluby: Blackburn albo Dortmund.

Robert Lewandowski wpadł w oko ówczesnemu menedżerowi klubu Blackburn Rovers – Samowi Allardyce’mu – który przyleciał do Polski specjalnie po to, żeby osobiście poznać bardzo utalentowanego 21-latka. W tamtym momencie zmierzał już po mistrzostwo Polski z Lechem i koronę króla strzelców.

Robert chciał w kwietniu polecieć do Anglii, ale nie mógł z powodu… pyłów wulkanicznych po erupcji wulkanu Eyjafjallajökull (Islandia). Gdyby nie 6-dniowe wstrzymanie lotów, może podziwialibyśmy grę Roberta w Premier League?

Tydzień lub dwa tygodnie później podpisał umowę z Borussią Dortmund, która zapłaciła Lechowi 4,75 mln EUR. Robert i jego menedżer dostali po 9% prowizji od transferu. Rozstanie z Lechem przebiegło w atmosferze konfliktu, gdyż szefowie Lecha Poznań nie byli chętni do wypłaty prowizji.

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle rozkłada ręce w geście prezentacji z delikatnym uśmiechem

2.8. Borussia Dortmund (2010-2014)

  • Finalista Ligi MistrzówUEFA: 2012/13
  • Mistrzostwo Niemiec: 2010/11, 2011/12
  • Wicemistrzostwo Niemiec: 2012/13, 2013/14
  • Zdobywca Pucharu Niemiec: 2011/12
  • Zdobywca Superpucharu Niemiec: 2013

Borussia Dortmund szczegółowo przygotowywała się do transferu Polaka. Kwota transferu stanowiła wtedy ogromny wydatek dla niemieckiego klubu. Obserwowali Roberta już od czasów Znicza Pruszków! Trener Juergen Klopp także przyjeżdżał do Polski, by obserwować występy piłkarza w Lechu Poznań. Aby zminimalizować ryzyko nieudanego transferu, gra Roberta była rozkładana na czynniki pierwsze, takie jak warunki fizyczne, techniczne, sposób ataku i defensywy itp. Ważne były też osobiste cele Roberta i to, co chce osiągnąć.

Kariera Lewandowskiego nabrała nowego wymiaru, kiedy 11 czerwca 2010 roku zawarł kontrakt z niemiecką drużyną Borussią Dortmund. W decyzji pomógł fakt, iż w klubie grało już dwóch Polaków: Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Aklimatyzacja przebiegła więc znacznie szybciej niż się spodziewano, co zaowocowało niesamowicie dużą liczbą (jak na polskiego piłkarza) strzelonych bramek i asyst.

Pierwsze 2 sezony Dortmund dominował w niemieckiej lidze (mistrzostwo 2010/11 i 2011/12). W kolejnych dwóch sezonach zajął 2. miejsce. Szczytem sukcesu był sezon 2012/13, gdy Borussia Dortmund dotarła z Robertem aż do finału Ligi Mistrzów, gdzie przegrała z Bayernem po golu Arjena Robbena. Na pocieszenie zdobyli Superpuchar Niemiec.

Tak wyglądał półfinał i finał Ligi Mistrzów oraz Superpuchar w wykonaniu duetu Reus+Lewandowski:

 

Zmieniały się marzenia samego „Lewego”. Być może był to efekt tego, że w Dortmundzie go nie doceniano?

4 stycznia 2014 roku, czyli jeszcze przed upływem kontraktu z ekipą Juergena Kloppa, zawarł porozumienie z Bayernem Monachium, gdyż kontrakt z BVB wygasał latem. 1 lipca 2014 Robert za darmo (!) stał się piłkarzem Bawarczyków.

W ciągu 4 lat Lewandowski wystąpił dla BVB Dortmund 131 razy i strzelił łącznie 74 gole.

2.9. Bayern Monachium (2014-2022)

  • Finalista Ligi Mistrzów UEFA: 2012/13
  • Mistrzostwo Niemiec: 2010/11, 2011/12
  • Wicemistrzostwo Niemiec: 2012/13, 2013/14
  • Zdobywca Pucharu Niemiec: 2011/12
  • Zdobywca Superpucharu Niemiec: 2013

W nowej drużynie Robert otrzymał nr 9 na koszulce.

„RL9” wykorzystano potem biznesowo w 2019 roku jako markę RL9 Pro dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Pierwsza bramka Lewandowskiego w Bayernie

Kulminacyjnym punktem pierwszego sezonu 2014/15 było spotkanie z Borussią Dortmund 28 kwietnia 2015 w ramach półfinału Pucharu Niemiec.

Po starciu z bramkarzem BVB w 117. minucie Lewandowski zdołał dokończyć spotkanie, ale nie brał udziału w konkursie rzutów karnych. Jak się okazało w szpitalu, miał złamany nos, pękniętą kość twarzy oraz wstrząs mózgu. Nie pamiętał także końcówki spotkania. Kolejne mecze musiał kontynuować w masce ochronnej.

Sezon 2014/15 zakończył się dla Roberta mistrzostwem Bundesligi. Dodatkowo zajął 2. miejsce na liście strzelców ligi (17 bramek).

2.10. 5 goli w 9 minut

22 września 2015 to ten pamiętny dzień, gdy Robert Lewandowski zszedł z ławki rezerwowych i strzelił 5 bramek w 9 minut!
Miało to miejsce w trakcie spotkania ligowego z Wolfsburgiem zakończonym 5-1 dla Bayernu.

Bayern przegrywał do przerwy 0-1. Przez nieuwagę Manuela Neuera mógł przegrywać 0-2!

Zobacz to:

Jeśli chcesz zobaczyć to w czasie rzeczywistym, to poniżej jest rozszerzona wersja.
Bramki padały w 51′, 52′, 55′, 57′ i 60′:

Lewandowski trafił do księgi rekordów Guinnessa za najszybszy hat trick w historii Bundesligi, najszybciej strzeloną serię 4 i 5 bramek. W dodatku ostatni z goli, strzelony nożycami, został uznany za najpiękniejszą bramkę sezonu 2015/16.

Cztery dni później strzelił swojego 100. gola w Bundeslidze, stając się 50. w historii zawodnikiem, który tego dokonał.

Już 29 września 2015 Lewandowski zdobył hat-tricka z Dinamem Zagrzeb w ramach Ligi Mistrzów. Tym samym z 33. trafieniami pobił rekord Włodzimierza Lubańskiego, który do tej pory był najskuteczniejszy w europejskich pucharach.

Mimo tak niesamowitego wyczynu Robert zajął dopiero 4. miejsceplebiscycie Złotej Piłki w 2016.

 

Bayern zakończył Ligę Mistrzów w półfinale, przegrywając z Atletico po dwumeczu 2-2, ale z gorszym stosunkiem bramek u siebie. Na poprawę humoru Robert pobił rekord Jerzego Dudka (47) w liczbie występów polskiego zawodnika w Lidze Mistrzów (49).

2.11. Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem sezonu 2019/20

W sezonie 2019/20 kariera Roberta Lewandowskiego sięgnęła zenitu!

Po raz pierwszy w życiu wygrał Ligę Mistrzów. Zrobił to w wielkim stylu, bo Bayern wygrał wszystkie spotkania tego turnieju! W dwumeczu 1/8 finału pokonał Chelsea 7-1. W 1/4 finału pokonał Barcelonę aż 8-2, w półfinale Lyon 3-0, a w finale PSG 1-0.

Robert stał się tym samym piątym Polakiem, który tego dokonał. Przed nimi byli:

Oprócz Ligi Mistrzów Robert zdobył SuperPuchar UEFA, mistrzostwo (6. raz z rzędu) i puchar Niemiec, strzelając ogromną liczbę bramek i zaliczając wiele asyst.

Niestety dla Polaka, z powodu pandemii koronawirusa (taka jest oficjalna wersja), France Football odwołał plebiscyt Złota Piłka 2020. Z powodu słabszej formy Messiego i Ronaldo zwycięstwo Lewandowskiego było raczej formalnością.

Uradowany Robert Lewandowski biegnie ze złączonymi przed sobą pięściami na tle tytułu Men's Player of The Year 2019/20
Robert Lewandowski został Graczem Roku UEFA 2019/20

Lewandowski zwyciężył natomiast bezapelacyjnie w głosowaniu na Piłkarza Roku UEFA 2020, pokonując swojego kolegę z drużyny.
Głosy oddawali kapitanowie reprezentacji, trenerzy, dziennikarze oraz kibice:

Wyniki głosowania na Najlepszego Piłkarza UEFA 2019/20
2019/201.Robert LewandowskiPolskaBayern Monachium477
2.Kevin De BruyneBelgiaManchester City90
3.Manuel NeuerNiemcyBayern Monachium66

2.12. Liga Mistrzów 2019/20

Ukoronowaniem sukcesów Roberta jest zdobycie Pucharu Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020. W finale PSG – Bayern Monachium 0-1 zwycięstwo w 59. minucie zapewnił podopiecznym Hansiego Flicka Kingsley Coman (zobacz skrót meczu PSG – Bayern).

Robert Lewandowski kuca na boisku pokrytym konfetti przed pucharem Ligi Mistrzów trzymając za sobą biało czerwoną flagę Polski
Uradowany Robert Lewandowski po zwycięstwie w finale Ligi Mistrzów PSG – Bayern Monachium 0-1 na portugalskim Estádio da Luz w Lizbonie 23 sierpnia 2020 roku.
Zdjęcie: M.Donato / FC Bayern via Getty Images

2.13. Robert Lewandowski strzela 4 gole

W sezonie 2020/21 Robert nie zwalnia tempa.

Już w 3. kolejce (4.10.2020) Bayern wygrał z Herthą Berlin 4-3. Wszystkie gole dla gospodarzy strzelił Polak!

2.14 Pobicie rekordu Gerda Müller’a

Sezon 2020/2021 nieoczekiwanie stał się dla Lewandowskiego wielką pogonią za nieprawdopodobnym rekordem niemieckiego napastnika Gerda Müllera, który strzelił w sezonie 1971/1972 aż 40 bramek. Biorąc pod uwagę, że to były zupełnie inne czasy, rekord ten wydawał się niemożliwy do poprawienia.

Na początku sezonu 2020/21 wszystko wskazywało na to, że Lewandowski może zdobyć dużą liczbę bramek. Jednak mało kto wierzył, że Robertowi uda się utrzymać skuteczność do samego końca i faktycznie zbliżyć się do rekordu.

Zobacz asystę Lewandowskiego krzyżakiem w 70. minucie meczu Bayern – Schalke przy stanie 6-0

Na półmetku sezonu wszystko było możliwe, a Lewandowski strzelał gole jeden za drugim, osiągając niesamowitą skuteczność. Po prostu „bawił się piłką”.

Na kilka kolejek przed końcem, został jednak wykluczony z gry przez niefortunną kontuzję w mało znaczącym meczu reprezentacji, przez co musiał pauzować aż 4 mecze ligowe. Do samej kontuzji doszło w meczu z Andorą. Kontuzja okazała się jedną z najpoważniejszych w jego karierze, gdyż wcześniej Robert słynął z końskiego zdrowia.

Dla Lewandowskiego kontuzja oznaczała skomplikowanie sprawy pobicia rekordu, a dla Bayernu Monachium utratę kluczowe zawodnika na dwumecz z PSG w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Brak bramkostrzelnego napastnika okazał się brzemienny w skutkach, gdyż Bayern będący wcześniej zdecydowanym faworytem, odpadł z rozgrywek, pomimo walki do samego końca. Brak Lewandowskiego był jednak bardzo widoczny na boisku, co zostało zauważone przez wszystkich ekspertów piłkarskich.

Pomimo kontuzji i zaleceń lekarzy, którzy mówili, że powrót do gry na najwyższym poziomie w tak krótkim czasie jest ryzykowny, Lewandowski wraz ze sztabem wrócił tak szybko, jak to było możliwe. Pierwszy mecz po kontuzji polski napastnik rozegrał równo po miesiącu od feralnego meczu i strzelił bramkę. W kolejnym spotkaniu nadrobił straty i strzelił hat-tricka. W dwóch ostatnich kolejkach wystarczyło strzelić po jednej bramce. W meczu z Freiburgiem w przedostatniej kolejne udało się!

 

Ostatni mecz w sezonie Bayern rozgrywał z FC Augsburg z polskim bramkarzem, Rafałem Gikiewiczem w składzie. Przed meczem atmosfera w piłkarskim światku, zwłaszcza w Niemczech i Polsce była niesamowicie gorąca. To, czy Lewandowskiemu uda się pobić ten niesamowity rekord było przedmiotem wszystkich dyskusji toczących się wśród dziennikarzy, specjalistów i kibiców, zwłaszcza że sprawa samego mistrzostwa oraz miejsc w czołówce Bundesligi została już rozstrzygnięta. Presja na Robercie była ogromna, a on sam mówił, że faktycznie zależy mu na rekordzie i choć próbował zdjąć z siebie presję, było o to niezwykle trudno.

Mecz z Augsburgiem od początku układał się po myśli Bayernu, który szybko rozprawił się z rywalami, strzelając kolejne bramki. Na liście strzelców wciąż jednak nie było polskiego napastnika. Przez cały mecz, pomimo wielu straconych bramek świetnie między słupkami spisywał się Rafał Gikiewicz, który wielokrotnie bronił strzały Roberta. Pomimo wielu okazji nie udało mu się strzelić bramki aż do doliczonego czasu gry. Rekordowa bramka, która okazała się 41 w sezonie została strzelona z najbliższej odległości, po tym, jak Gikiewicz wypuścił ją z rąk po strzale z dystansu.

W sobotę 22.05.2021 Robert Lewandowski pobił rekord Gerda Müllera strzelając 41 bramkę w sezonie Bundesligi w ostatniej akcji meczu! 41 to rekordowa ilość bramek piłkarza w jednym sezonie najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech.

Zobacz VIDEO jak padła rekordowa bramka!

Dziadek czyta wnukowi na trawie w roku 2065 książkę w której dochodziła 90. minuta a Lewego pilnowało 3 obronców przez cały mecz
Robert Lewandowski pobija rekord bramek w 1 sezonie Bundesligi, strzelając 41 bramkę sezonu w doliczonym czasie ostatniego spotkania, Źródło: Paczaizm.pl

W „cieszynce” Robert oddał hołd legendzie Bayernu Monachium:

Robert Lewandowski w ciemnogranatowym stroju Bayernu podwija koszulkę by odsłonić podobiznę Gerda Mullera z napisem 4ever Gerd
Robert Lewandowski świętuje strzelenie 40. gola dla Bayernu Monachium w sezonie 2020/21 (15.05.2021, Freiburg – Bayern 2-2). Autor zdjęcia nieznany.

2.15 Drugie miejsce w plebiscycie Złota Piłka 2021

Mimo fenomenalnego sezonu i „zaległego” plebiscytu Robert Lewandowski zajął 2. miejsce w konkursie Złota Piłka 2021.
Jest to najwyższe miejsce w historii Złotej Piłki, jakie zajął Polak. Poprzedni rekord należał do Zbigniewa Bońka.

Złotą Piłkę 2021 otrzymał Lionel Messi.
Lewandowski został uznany najlepszym… napastnikiem świata (Messi też jest napastnikiem).

Czy słusznie?

Robert Lewandowski z 63 golami a potem długo nic i dopiero Mbappe 44, Haaland 43 itd.
Robert Lewandowski zdeklasował rywali strzelając najwięcej goli w 2021 roku.
Źródło: Twitter (@Football_Tweet)

 

Werdykt jest o tyle kontrowersyjny, że sam Messi powiedział:

EN: Robert, you deserve your Ballon D’Or. Last year, everyone was in agreement to say that you were the big winner of this award.

PL: Robert, zasługujesz na swoją Złotą Piłkę. W zeszłym roku [przyp.red. 2020] wszyscy zgodzili się, że jesteś wielkim zwycięzcą tej nagrody.

 

Polscy piłkarze nie kryją rozczarowania:

Kamil Kosowski napisał: Robert Lewandowski uznany najlepszym napastnikiem świata, a chwilę później inny napastnik zostaje najlepszym piłkarzem świata. Gdzie tu logika?
Kamil Kosowski uważa, że Lewandowski powinien zostać najlepszym piłkarzem świata w 2021 roku.
Źródło: Twitter (@kamilkosowski55)

Większość kibiców zgadza się z Kosowskim, uzasadniając to faktem, że większość arbitrów była z krajów południowych.

 

Robert zachował klasę i podziękował za wyróżnienie. Powiedział o miłości i sile rodziny. Docenił fanów mówiąc, że gole z kibicami znaczą o wiele więcej niż ta nagroda. Jesteśmy dumni, że Robert jest legendą futbolu.

 

Wiele osób ze środowiska piłkarskiego krytykuje sposób wyłaniania zwycięzcy Złotej Piłki:

Złota Piłka FIFA

2.16. FC Barcelona (od 2022)

Podczas plebiscytu Złotej piłki, który odbywał się pod koniec 2021 roku, na pytanie o przejście do FC Barcelony, Robert odpowiedział jedynie wymownym uśmiechem. Jego agent (Pini Zahavi) potwierdził natomiast, że takie rozmowy mają miejsce i możliwe, że rozdział pt. Bayern zostanie wkrótce zakończony.

16 lipca 2022 Robert Lewandowski został oficjalnie piłkarzem FC Barcelona.

3. Reprezentacja Polski (od 2008)

Historia Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski zaczęła się już w czasach II-ligowego Znicza Pruszków, gdy dostał się na zgrupowanie juniorskiego rocznika 1988. Trener Moczkowski zrezygnował z niego na rzecz lepszych zawodników ekstraklasy, takich jak Kamil Grosicki, Patryk Małecki czy Maciej Korzym.

Pozycja Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski, choć mocna, nie jest już tak owocna. Brak też w niej znaczących sukcesów. Złośliwi twierdzą, że dopiero jedenastu takich Lewandowskich mogłoby wynieść drużynę narodową na piedestał.

„Lewy” po raz pierwszy zagrał z orzełkiem na piersi 10 września 2008 roku przeciwko San Marino. Zdobył bramkę na 2:0, ustalając końcowy wynik tamtych zawodów (eliminacje do MŚ 2010).

Największe nadzieje pokładano w nim podczas turnieju Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Kadra, z racji bycia gospodarzem, nie grała wówczas w żadnych eliminacjach. Mocno spadała we wszystkich rankingach. Właśnie tamten turniej miał odmienić ten stan rzeczy, tym bardziej że wylosowana grupa była teoretycznie najłatwiejszą spośród wszystkich.

Polska na początek grała z Grecją. Lewandowski już w 17. minucie otworzył wynik zawodów. Ostatecznie zakończyło się jednak na podziale punktów (1:1). W pozostałych dwóch meczach (z Rosją i Czechami) Lewandowski grał pełne 90 minut, ale nie zdobył gola. Polska odpadła już po fazie grupowej.

14 listopada 2012 roku, tuż przed meczem z Urugwajem, z rąk samego Zbigniewa Bońka Robert Lewandowski odebrał pamiątkową paterę z okazji swojego pięćdziesiątego występu w biało-czerwonych barwach. Został tym samym drugim najmłodszym piłkarzem w kadrze, który dostąpił tego zaszczytu. Lewandowski bardzo długo kazał swoim kibicom czekać na kolejne bramki w wydaniu reprezentacyjnym. Trafił ponownie przeciwko amatorom z San Marino. Było to 26 marca 2013 roku. Polska wygrała wówczas 5:0. Co ciekawe, także wówczas, po raz pierwszy założył opaskę kapitańską.

19 listopada 2013 roku, przy okazji swojego sześćdziesiątego występu w biało-czerwonych (z Irlandią), Robert wpisał się do Klubu Wybitnego Reprezentanta. 1 lutego 2014 roku oficjalnie poinformowano, że w zastępstwie za kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego, opaskę kapitana drużyny będzie dzierżył Lewandowski.

4. Robert Lewandowski prywatnie

4.1. Rodzina Lewandowskiego

Wszyscy bliżej znający Lewandowskiego zgodnie twierdzą, że sukces wcale go nie zmienił i dalej jest on tym samym spokojnym i skromnym człowiekiem. Należy do pokroju ludzi, którzy nie lubią mówić o swoim życiu prywatnym.

Bardzo chętnie udziela się charytatywnie jako Ambasador Dobrej Woli UNICEF, którym został w 2014 roku. Lewandowscy pomagają też anonimowo przelewając pieniądze na konkretne cele. A gdy mają urodziny, to potrafią przeznaczyć prezenty na Centrum Zdrowia Dziecka. 100 tysięcy złotych znaczy się. Motyw dzieci jest im wyraźnie bliski:

– Każdy chce pomóc rodzinie w potrzebie, by zaczęła sobie radzić, uwierzyła w siebie i we własne zwycięstwo – powiedział w jednym z wywiadów piłkarz.

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle rozkłada ręce w geście prezentacji z delikatnym uśmiechem

4.2. Robert Lewandowski – wykształcenie

Robert Lewandowski jest jednym z tych zawodników, którzy dbają o swoją przyszłość – nie tylko tą sportową. Swoją edukację w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie na kierunku wychowanie fizyczne, specjalizacja trenersko-menadżerska, ukończył z tytułem magistra w 2020 roku.

Temat pracy licencjackiej Roberta Lewandowskiego

Zanim jednak to nastąpiło w 2017 roku Robert Lewandowski przystąpił od obrony pracy licencjackiej, której temat wzbudził niemałe kontrowersje. Dlaczego tyle zamieszania wokół pracy licencjackiej? Otóż uwagę mediów zwrócił temat pracy – zawodnik reprezentacji polski postanowił napisać o sobie. Tytuł pracy licencjackiej brzmiał: “RL9. Droga do sławy”. Jednak niech nie zmyli Was tematyka – nie był to w żadnym przypadku zbiór przechwałek i wyliczanie sukcesów. Jak mogliśmy dowiedzieć się z wypowiedzi recenzenta pracy licencjackiej, profesora Marka Rybińskiego, praca naukowa jest prawdziwym kompendium na temat rozwoju sportowca, od najmłodszych lat, po stabilną pozycję sportowca z międzynarodowymi sukcesami. Robert Lewandowski nie szczędził szczegółów. Podzielił się w pracy swoimi doświadczeniami, a także poruszył temat wsparcia rodziny i najbliższych.

Praca magisterska Roberta Lewandowskiego

Już nie raz mogliśmy przekonać się, że Robert Lewandowski jest niezwykle ambitnym i pracowitym człowiekiem. Dlatego też nikogo nie powinno zdziwić, że w październiku 2020 roku osiągnął kolejny sukces – tym razem w swojej edukacji – i obronił pracę magisterską. Tym razem jego praca dotyczyła badań studentów z Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie pod kątem składu ciała i wydolności tlenowej. Robert Lewandowski opisał w dysertacji efekt i wnioski swoich trwających dwa lata badań i analiz. Testy wydolnościowe na bieżni oraz ergometrze przeszło 400 studentów. Sama obrona pracy magisterskiej trwała prawie godzinę! Dlaczego tak długo? Najpierw komisja zadawała Robertowi Lewandowskiemu pytania przygotowane wcześniej, dotyczące tematu jego badań i pracy magisterskiej. Jednak część oficjalna szybko nabrała mniej oficjalnego charakteru i szybko przekształciła się w wymianę doświadczeń dotyczących planów treningowych i poglądów. Robert Lewandowski uzyskał na obronie ocenę bardzo dobrą.

Co ciekawe “Lewy” podkreślił, że zależy mu na obronie w siedzibie uczelni, a nie przeprowadzonej zdalnie. Termin obrony wypadł pomiędzy meczem w Niemczech a zgrupowaniem polskiej reprezentacji. Jednak polski napastnik, jak zawsze miał wszystko idealnie zaplanowane!

4.3. Robert Lewandowski a sponsorzy

Dzięki swoim licznym sukcesom Robert Lewandowski jest rozchwytywany przez sportowe marki. Nic w tym dziwnego, tak wybitni sportowcy, jak Robert Lewandowski są podziwiani i chętnie naśladowani przez swoich fanów.

Współpraca z marką Adidas

We wcześniejszych latach swojej kariery Robert Lewandowski współpracował głównie z marką Adidas.

Do 2009 roku mogliśmy widywać polskiego napastnika głównie w wyposażeniu właśnie tej firmy.

Robert Lewandowski twarzą Nike

Przez wiele lat polski napastnik był związany kontraktem z firmą Nike. W 2013 roku został nawet jedną z twarzy tej sportowej marki. Mogliśmy zauważyć to obserwując markę butów, w jakich “Lewy” rozgrywa mecze. Jednak w lipcu 2020 roku wygasł kontrakt wiążący Roberta Lewandowskiego i markę Nike. Całe oczy świata skierowały się na tę sprawę i zastanawiano się, kto zostanie nowym sponsorem piłkarza.

Obstawiano różne marki – część głosów mówiła o przedłużeniu kontraktu z Nike, ponieważ mimo upłynięcia terminu umowy, podczas rozgrywek wciąż można było zobaczyć go w korkach tej właśnie marki. Pojawiały się również opinie, że być może nowym sponsorem będzie Adidas. Tymczasem w październiku zauważono, że w czasie treningu Robert Lewandowski miał buty marki Puma – oficjalnie jednak zawodnik nie zawarł wówczas jeszcze umowy z żadną firmą.

Współpraca “Lewego” z marką Puma

Pod koniec roku stało się już pewne, że nowym dostawcą butów dla naszego napastnika została marka Puma. Podczas meczów Bundesligi mogliśmy zaobserwować Lewandowskiego w najnowszym modelu obuwia Puma Ultra 1.1. Z tego, co wiadomo w najbliższych miesiącach sportowiec będzie korzystał właśnie z obuwia tej marki.

Robert Lewandowski dołączył do 4F Team

Na początku 2021 roku mogliśmy dowiedzieć się o poważnych zmianach we współpracy ze sponsorami. Robert Lewandowski śladem swojej żony Anny i wielu polskich doskonałych sportowców postawił na współpracę z rodzimą marką 4F.

Marka poinformowała oficjalnie na swoim profilu w mediach społecznościowych o tym, że Robert Lewandowski dołączył do 4F Team. Z tej współpracy ucieszyła się również Anna Lewandowska, która od wielu lat jest ambasadorką tej marki. Warto jednak zauważyć, że kontrakt ten nie obejmuje obuwia.

5. Żona Anna Lewandowska

5.1. Anna Stachurska – wicemistrzyni świata w karate

Znakomicie ułożyły się również sprawy sercowe Roberta. W 2007 roku, na Mazurach, podczas zjazdu zapoznawczego przed rozpoczęciem zajęć na warszawskim AWF-ie, poznał Annę Stachurską – wicemistrzynię świata w karate!

Jak wspominał w jednym z wywiadów, dziewczyna już wcześniej wpadła mu w oko. Ta początkowo niewinna znajomość skończyła się małżeństwem. Choć początkowo nie było im łatwo – Robert musiał ze względu na zmianę klubu przeprowadzić się do Poznania, na co nie mogła pozwolić sobie Anna.

Na szczęście już w 2010 roku mogli zamieszkać razem w Dortmundzie. Polski napastnik to prawdziwy romantyk – zaręczyny odbyły się na Malediwach, podczas wakacyjnej podróży! Ślub odbył się 22 czerwca 2013 roku w Serocku pod Warszawą.

Robert i Anna Lewandowscy są szczęśliwymi rodzicami dwóch córeczek: Klary i Laury.

Oboje są ludźmi wierzącymi.

Wiara pomaga mi na boisku, ale i poza nim, aby być po prostu dobrym człowiekiem i popełniać jak najmniej błędów – potwierdził w rozmowie Lewandowski.[3] Wielu powiedziałoby o nim, że to postać krystaliczna.

Anna Lewandowska znana jest z promowania zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Swoją markę osobistą promuje przez blogi takie jak healthy plan by Ann czy foods by Ann.

W 2014 roku wydała swoją pierwszą książkę „Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską”. Dzieli się w niej poradami dotyczącymi zmiany nawyków żywieniowych, zdrowszego trybu życia, przepisami na zdrowe dania, a także prezentuje zestawy ćwiczeń.

Anna Lewandowska wydała wiele płyt DVD z treningami, prowadzi również swoją aplikację, której dzieli się radami dotyczącymi zdrowego sposobu życia, prezentuje zestawy ćwiczeń i plany żywieniowe.

W 2016 roku Anna Lewandowska została prezesem Olimpiad Specjalnych. W ramach tej funkcji organizuje treningi dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, a także zapewnia wsparcie im i ich rodzinom.

Anna Lewandowska jest właścicielką marki spożywczej Foods by Ann. Początkowo w ofercie znajdowały się głównie zdrowe przekąski i batoniki energetyczne. Asortyment został rozszerzony o napoje, suplementy diety, dietetyczne masła, a nawet sprzęt sportowy.

5.2. Zarobki Lewandowskiego

Na mocy obowiązującej w 2020 roku umowy z Bayernem Monachium Robert Lewandowski zarabia 20 milionów EUR rocznie (55.000€/dzień; 38€/min). To około 90 milionów PLN.

France Football wyliczył, że biorąc pod uwagę umowy sponsorskie (promuje takie marki jak: Huawei, Head and Shoulders, Coca-Cola, Gillette, Vistula) i dodatkowe zarobki jest to w sumie 29 milionów EUR rocznie.

Tygodnik Wprost oszacował oficjalny majątek Roberta i Anny Lewandowskich na 500 milionów PLN i szybko rośnie (2019: ok. 350 mln PLN). Daje im ok. 80 miejsce wśród najbogatszych Polaków.

5.3. Imperium Lewandowskich

Lewandowscy są znani z tego, że potrafią bronić swojej prywatności. Starają się nie pokazywać twarzy swoich dzieci w polskich mediach. W zasadzie to im się nie dziwię, bo Polacy niestety są zawistnym narodem :/

Lewandowscy bardzo dbają też o swój pozytywny wizerunek w Polsce do tego stopnia, że grożą pozwami, jeśli coś im nie pasuje.

Przykładem jest pozew przeciwko Mai Staśko (ostatecznie wycofany), która była oburzona zachowaniem celebrytki udającej grubą babę.

Anna Lewandowska udaje grubą babę z poduszkami pod sukienką
Anna Lewandowska została pozwana za ten post, który został uznany za wyśmiewanie grubasów.
Źródło: Instagram (Maja Staśko)

Wraz ze wzrostem majątku pojawiają się także problemy z jego gospodarowaniem czy pomnażaniem. Pieniądze stanęły ostatecznie na drodze dobrych relacji z byłym agentem Roberta – jak podaje „Der Spiegel” Cezary Kucharski pozwał Roberta Lewandowskiego na 39 milionów PLN odszkodowania. Wygląda to na odwet.

Jak się okazuje, Lewandowscy mają duże zacięcie biznesowe. Robert razem z Anią mają wiele wspólnych, jak i niezależnych od siebie projektów biznesowych. Anna Lewandowska wykorzystuje maksymalnie swój potencjał, jako celebrytki i regularnie bierze udział w wielu kampaniach marketingowych różnych marek, a także promuje swoje własne. Jednym z biznesów Lewandowskich jest sprzedaż suplementów diety i akcesoriów treningowych. Anna słynie z tego, że jest propagatorką zdrowego stylu życia i jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich trenerek. Pod własnymi markami Lewandowscy wprowadzili na rynek także kawę, oraz rozbudowaną linię suplementów diety o nazwie Levann.

Robert Lewandowski słynie też z inwestycji w nieruchomości. Jest między innymi właścicielem apartamentu na Złotej 44, będącej jedną z najmodniejszych lokalizacji wśród warszawskich apartamentowców.

Ponadto Robert Lewandowski inwestuje w restauracje. Nie stroni od bardziej ryzykownych biznesów i posiada udziały w start-up’ie inwestującym w nowe technologie, a w tym aplikacje o różnym przeznaczeniu. Lista przedsięwzięć, w których swój udział ma rodzina Lewandowskich, jest niezwykle długa, a co chwila można usłyszeć doniesienia o nowych biznesach Roberta i Ani.

Coś w końcu trzeba robić z zarobionymi milionami, prawda?

5.4 Robert Lewandowski — fan motoryzacji

Robert, tak samo jak wielu piłkarzy charakteryzujących się wysokimi zarobkami jest fanem motoryzacji. Niewątpliwie wpływa to na wycenę jego majątku, gdyż bogata kolekcja luksusowych i sportowych aut jest bardzo pokaźna i warta dziesiątki milionów. W jego posiadaniu są topowe modele marek, takich jak Maserati, BMW, Mercedes, Ferrari, czy Bentley.

Warte zauważenia jest to, że wiele modeli, które w swoim garażu posiada Lewandowski, jest stosunkowo rzadkich, a ich wartość nie tyle nie spada, co wręcz regularnie rośnie wraz z rosnącym popytem na nie, jako na auta kolekcjonerskie. Dzięki temu luksusowe auta nie uszczuplają majątku Roberta, a więc okazują się świetną inwestycją i lokatą kapitału.

6. Robert Lewandowski. Droga na szczyt

Jak wyglądała droga na szczyt polskiego zawodnika?

Historia Lewandowskiego:

Literatura

[1] Robert Lewandowski – Wikipedia.org

[2] Bajka o Robercie Lewandowskim

[3] Lewandowski – nie jest łatwo być piłkarzem – wpis archiwalny

[4] Śladami Lewandowskiego: Varsovia Warszawa

[5] Śladami Lewandowskiego: Delta Warszawa

[6] Robert Lewandowski. Bobek z Leszna.

[7] Robert Lewandowski – Legia Warszawa odrzuciła go dwa razy

4.1 15 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
2 lat temu

Tyle tylko że Robert zaczynał w Partyzant Leszno ale w okolicy Warszawy a nie Poznania

Dariusz
Dariusz
2 lat temu

Kuba Błaszczykowski:
Wybitny piłkarz,Wielki człowiek.