Marco van Basten - najlepszy holenderski napastnik

Marco van Basten, to po Johanie Cruyffie, najwybitniejszy piłkarz holenderski, jak również jeden z najbardziej skutecznych napastników w historii futbolu. Van Bastena nazywano napastnikiem idealnym, posiadał znakomite warunki fizyczne, był silny szybki, świetnie uderzał z dystansu i dryblował. Jego wspaniałą karierę przerwała przedwcześnie kontuzja.

Marco van Basten

Data i miejsce urodzenia: 31. 10. 1964, Utrecht
Narodowość: Holandia
Pozycja na boisku: Napastnik

1. Największe osiągnięcia Marco van Bastena

  • Mistrz Europy z 1988 roku
  • 3-krotny Mistrz Holandii – 1982, 1983, 1985 (Ajax Amsterdam)
  • Zdobywca Pucharu Holandii – 1983, 1986 (Ajax Amsterdam)
  • Zdobywca Pucharu Zdobywców Pucharów – 1987 (Ajax Amsterdam)
  • 4-krotny Król Strzelców Ligi Holenderskiej
  • 3-krotny Mistrz Włoch – 1988, 1992, 1993 (AC Milan)
  • Zdobywca Superpucharu Włoch – 1988, 1992, 1993
  • 2-krotny Król Strzelców Ligi Włoskiej(AC Milan) – 1990 (19 goli), 1992 (25 goli)
  • 2-krotny zdobywca Pucharu Europy – 1989, 1990 (AC Milan)
  • Zdobywca Superpucharu Europy – 1990 (AC Milan)
  • 2-krotny Zdobywca Pucharu Interkontynentalnego (AC Milan) – 1989, 1990
  • 3-krotny laureat Złotej Piłki France Football – 1988, 1989, 1992
  • Najlepszy Piłkarz FIFA – 1992
  • 2-krotny Najlepszy Piłkarz roku według World Soccer – 1988, 1992
  • Król Strzelców Mistrzostw Europy -1988 (5 goli)
  • Najlepszy Piłkarz Mistrzostw Europy – 1988
  • Najskuteczniejszy piłkarz Pucharu Europy – 1989
  • Zdobywca Złotego Buta – 1986
  • Zdobywca 24 goli dla Reprezentacji Holandii
Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle rozkłada ręce w geście prezentacji z delikatnym uśmiechem

 

2. Kariera klubowa

2.1. Początki i kariera w Ajaxie (1981–1987)

Marco van Basten przygodę z piłką nożną rozpoczynał w lokalnych klubach w Utrechcie (Elinkwijk i UVV Utrecht). Jako nastolatek został zauważony przez obserwatorów z Ajaxu Amsterdam i 1981 roku podpisał kontrakt z tym klubem. Zadebiutował w kwietniu 1982 roku w zwycięskim meczu z Nijmegen, w którym to strzelił swego pierwszego gola w barwach tego klubu. Kariera van Bastena rozwijała się szybko, w kolejnym sezonie jak równy z różnym rywalizował o pozycję napastnika ze znakomitym Wimem Kieftem. Gdy ten opuścił klub w 1983 roku, w wieku 19 lat Marco van Basten stał się głównym napastnikiem Ajaxu.

Rozpoczął się festiwal bramek w wykonaniu van Bastena. W sezonie 1983/84 został po raz pierwszy „Królem strzelców” zdobywając 28 goli. Liderem w tym aspekcie był cztery lata z rzędu! Szczególnie sezon 1986/87 był rekordowy dla van Bastena, gdyż w 26 meczach ligowych zdobył 37 bramek, zdobywając tym samym Złotego Buta dla najskuteczniejszego napastnika w Europie. Grając dla Ajaxu, zdobył trzy Mistrzostwa Holandii, dwa Puchary i jeden Super Puchar. W ostatnim sezonie w Amsterdamie wygrał z kolegami Puchar Zdobywców Pucharów, strzelając jedyną bramkę dla przeciwnej drużyny – Lokomotive Lipsk. Dla Ajaxu zdobył 128 goli w 133 meczach. Holenderski piłkarz był na ustach menadżerów największych europejskich potęg.

2.2. AC Milan (1987–1995)

W 1987 roku ostatecznie przeniósł się do Włoskiego AC Milan, wraz z kolegą z zespołu Frankiem Rijkardem, dołączył do nich również Ruud Gullit. W ten sposób powstało jedne z największych klubowych trio, które siało postrach na stadionach włoskich jak i europejskich. Jednak pierwszy sezon nie do końca był udany dla Holendra, doznał on kontuzji kostki i pauzował przez dłuższy czas, rozgrywając tylko 11 meczów ligowych. Mimo tego AC Milan zdobył Mistrzostwo Włoch.
Po wyleczeniu kontuzji i rewelacyjnym występie na wygranych Mistrzostwach Europy w 1988 r., van Basten był największą gwiazdą piłki. Został nagrodzony pierwszą Złotą Piłką. Świetną formę z ME podtrzymał w kolejnym sezonie w Milanie. Wraz z równie utalentowanym Gullitem i Rijkardem zwyciężył Seria A i doszedł do finału Pucharu Europy, gdzie Milan spotkał się ze Steauą Bukareszt. Drużyna Sylvio Berlusconiego nie dała szans klubowi z Rumunii, pokonując rywali 4:0 – po dwie bramki strzelili Gullit i van Basten. Kolejnym trofeum był Puchar Interkontynentalny. Van Basten ponownie został laureatem Złotej Piłki.

Bliźniaczy, a nawet lepszy wyczyn w europejskich rozgrywkach AC Milan osiągnął w sezonie 1989/1990. Marco van Basten wraz z kolegami zdobył wszystko co się da zdobyć na arenie międzynarodowej; drugi z rzędu Puchar Europy, Puchar Interkontynentalny oraz Superpuchar Europy. Marco został też „Królem strzelców” Serii A z dorobkiem 19 bramek. Nieudane Mistrzostwa Świata spowodowały, że notowania Marco nieco spadły. W 1992 roku van Basten pomógł Milanowi zdobyć wyczekiwane przez kilka lat mistrzostwo kraju.

Natomiast w Lidze Mistrzów, w meczu przeciwko IFK Goteborg, pobił rekord tych rozgrywek, strzelając 4 bramki, w tym jedną z przepięknej przewrotki. Sezon w Milanie Holender zakończył z koroną najlepszego strzelca Serii A (25 goli). Dobra połowa sezonu 1992/1993 spowodowała, że van Basten ponownie został nagrodzony już trzecią Złotą Piłką, wyrównując rekord Michela Platiniego i Johana Cruyffa.

Niestety Holendrowi coraz bardziej doskwierała kontuzja kostki i musiał poddać się operacji. Na boisko wrócił na kilka gier przed zakończeniem sezonu. Zagrał w finałowym meczu Ligi Mistrzów z Olympique Marsylia, Milan przegrał 1:0. Jak się okazało, był to ostatni występ tego wybitnego zawodnika w Milanie. Van Basten spędzał kolejne dwa lata w klubie na próbie odzyskania pełnej funkcjonalności stawu skokowego, jednak bez powodzenia.

W dniu 17 sierpnia 1995 roku, ku rozpaczy wielu kibiców, ogłosił zakończenie kariery. Miał wówczas niespełna 31 lat.

3. Van Basten – kariera reprezentacyjna

Van Basten swoją wielką karierę w reprezentacji zaczynał od młodzieżówki, gdzie w 1983 roku startował na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. Już tego samego roku zadebiutował w reprezentacji seniorskiej, strzelając w trzech meczach dwie bramki. Jednak Marco van Basten i Oranje fanom piłki nożnej kojarzą się głównie z Mistrzostwami Europy z 1988 roku. Na tym turnieju odbywającym się w RFN, talent Holendra rozbłysnął najjaśniej, a team holenderski z takimi indywidualistami jak Ruud GullitFrankn Rijkard i Ronal Koeman był nazywany drużyną niemal doskonałą.

W drugim meczy turnieju van Basten strzelił Anglikom hat-tricka. Było to ważne zwycięstwo, gdyż „Pomarańczowi” rozpoczęli turniej od porażki z ZSSR. Następnie było zwycięstwo z Irlandią i awans do półfinału (w rozgrywkach uczestniczyło 8 zespołów). Tam Marco z kolegami spotkał się z gospodarzami turnieju. W meczu tym, w 88 minucie, strzelił zwycięskiego gola na 2:1 i Holandia mogła się cieszyć z finału.

W finałowym meczu Oranje spotkali się ze swoimi pogromcami z grupy, Reprezentacją ZSSR. Główne skrzypce w tym meczu grali Gullit i van Basten. Pierwsza bramka padła po dośrodkowaniu i zgraniu głową piłki przez Marco do Gullita, który z główki wpakował piłkę do siatki. W drugiej połowie padła jedna z najbardziej spektakularnych bramek w historii ME. Po dośrodkowaniu piłki z lewej strony, van Basten posłał piłkę pod poprzeczką potężnym, ale i bardzo dokładnym volleyem. Holendrzy zdobyli pierwsze międzynarodowe trofeum, a van Basten był na ustach wszystkich.

Potencjał w reprezentacji Holandii był niesamowity, dlatego na Mistrzostwa Świata w 1990 roku „Pomarańczowi” jechali jako jedni z głównych faworytów. Jednak ich gra nie zachwycała. Po dwóch remisach i zwycięstwo awansowali do następnej fazy. Tam spotkali się z przyszłymi Mistrzami – RFN. Mecz ten przegrali 1:2 i odpadli z turnieju, na którym van Bastenowi nie udało się strzelić żadnego gola.

Na kolejnej wielkiej imprezie, Mistrzostwach Europy odbywających się w Szwecji, Holendrzy mieli obronić tytuł. W grupie ograli 3:1 Niemców, a na szpicy brylował Dennis Bergkamp. W półfinale Holendrzy spotkali się z Danią z fantastycznym Peterem Schmeichelem na bramce.

Po 90 minutach gry i dogrywce wciąż był remis 2:2. Doszło do rzutów karnych. Do jednego z nich podszedł Marco van Basten i, jak się okazało, był to jeden z najbardziej pechowych momentów w karierze piłkarza. Obroniony przez Schmeichela strzał van Bastena zadecydował o tym, że Dania zagra w finale. Van Basten z powodu kontuzji i przedwczesnego odejścia na piłkarską emeryturę nie miał więcej okazji na pokazanie swoich niezwykłych umiejętności jako reprezentant. W 58 meczach strzelił 24 bramki dla Oranje.

4. Kariera trenerska van Bastena

Holender dopiero po 7 latach od oficjalnego zakończenia kariery, za namową dawnego kolegi z drużyny Johna van’t Schipa, podjął pracę jako szkoleniowiec. Na początku pracował jako asystent i trener juniorów w Ajaxie Amsterdam.

W 2004 roku, nie mając większego doświadczenia, niespodziewanie został selekcjonerem reprezentacji Holandii. Jego decyzje szybko wzbudziły sporo kontrowersji, gdyż w ramach odmładzania drużyny nie powołał na MŚ w 2006 roku kilku wieloletnich pewniaków jak; Clarence’a Seedorfa, Edgara Davidsa czy Patricka Kluiverta. Podopieczni van Bastena nie sprostali wyzwaniom i celom, odpadając w 1/8 finału z Portugalią.

Mimo że w opinii ekspertów mistrzostwa były nieudane dla drużyny van Bastena, przedłużono z nim kontrakt do 2010 r. W tym czasie popadł on konflikt z kilkoma piłkarzami m.in z Ruudem van Nistelrooyem.

Euro 2008 rozpoczęło się dla Holendra znakomicie. Trzy wygrane w grupie, w tym wysoko z Francją i Włochami, sprawiły że Holandia stała się faworytem turnieju. Wszystko prysło w kolejnej fazie, gdzie Holandia nie wiadomo z jakiej przyczyny prezentowała się zupełnie inaczej niż parę dni wcześniej, przegrywając z Rosją 1:3. Po mundialu van Basten zakończył swoją przygodę z reprezentacją.

W 2008 roku objął posadę trenera w Ajaxie Amsterdam, ale z powodu słabych wyników zdymisjonował w maju 2009.

W plebiscycie na 100 Największych Holendrów, Marco van Basten zajął 25. miejsce. W ankiecie zorganizowanej przez France Football, uplasował się na 8. pozycji wśród najlepszych piłkarzy stulecia.

Fortuna Zakład bez Ryzyka do 600 zł Możesz zagrać Piękna Złota pani na żółtym tle rozkłada ręce w geście prezentacji z delikatnym uśmiechem
4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments