Luis Figo

Luis Figo

Luis Filipe Madeira Caeiro czyli Luis Figo, urodził się 4 listopada 1972 roku, w Almadzie, w Portugalii. Ten portugalski skrzydłowy jest uznawany za jednego z najlepszych graczy swojego pokolenia, nazywanego „ zmarnowanym pokoleniem” Skąd taka nazwa? Tak określa się rocznik Luisa Figo, z którego wywodzili się doskonali piłkarze, którzy to zdobyli Mistrzostwo Świata i Europy jako juniorzy, ale jednak nie potrafili osiągnąć najważniejszych dla zawodników sukcesów, takich jak zwycięstwa na Mundialach.

Data i miejsce urodzenia: 04.11.1972, Almada
Narodowość: Portugalia
Pozycja na boisku: Pomocnik

Największe osiągnięcia

 • Wicemistrz Europy – 2004 r. (Portugalia)
 • Półfinalista MŚ w 2006 (Niemcy)
 • Zdobywca Pucharu Europy (Real Madryt) – 2002
 • Zdobywca Pucharu Zdobywców Pucharu (FC Barcelona) – 1997
 • 2-krotny zdobywca Superpucharu Europy- 1997(FC Barcelona), 2002 (Real Madryt)
 • Zdobywca Pucharu Interkontynentalnego (Real Madryt) – 2002
 • 4-krotny Mistrz Hiszpanii – 1998, 1999 (FC Barcelona), 2001, 2003 (Real Madryt)
 • 2-krotny zdobywca Pucharu Króla (FC Barcelona) – 1997, 1998
 • 3-krotny zdobywca Superpucharu Hiszpanii – 1996 (FC Barcelona), 2001, 2003 (Real Madryt)
 • 4-krotny Mistrz Włoch (Inter Mediolan) – 2006, 2007, 2008, 2009
 • Zdobywca Pucharu Włoch (Inter Mediolan) – 2006
 • 3-krotny zdobywca Superpucharu Włoch (Inter Mediolan) – 2005, 2006, 2007
 • Mistrz Świata U-20 – 1991
 • Mistrz Europy U-17 – 1989
 • Zdobywca Złotej Piłki France Football – 2000
 • Najlepszy Piłkarz Świata FIFA – 2001
 • Najlepszy Piłkarz Świata według World Soccer – 2000
 • Najlepsza jedenastka MŚ w 2006
 • Najlepszy Zagraniczny Piłkarz ligi hiszpańskiej – 1999, 2000, 2001
 • Portugalski Piłkarz Roku – 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000
 • Zdobywca 32 goli w 127 meczach dla reprezentacji Portugalii

Początki

Luis Figo jako 10-latek rozpoczął treningi w Sporting CP, znanym klubie piłkarskim z Lizbony. Spędził tam pierwszy etap swojej kariery, który przypadł na lata 1989-1995. Podczas występów w jednym z najpopularniejszych portugalskich klubów, zaprezentował się przed kibicami podczas 169 występów, w których zdobył w sumie 20 bramek.

Podczas ostatniego roku pobytu w Sporting CP, wpłynęły dwie oferty klubów chętnych do zakupu portugalskiego skrzydłowego. Były to kluby włoskie, uznawane za jedne z najlepszych. Mianowicie mowa tutaj o AC Parma i Juventus Turyn. Luis Figo nie umiał się zdecydować na to, które barwy chce reprezentować. Zrobił więc rzecz niedozwoloną w środowisku piłkarskim, i podpisał kontrakty zarówno z AC Parma jak i z Juventusem Turyn. Nie mogło się obejść bez konsekwencji nieprzemyślanej decyzji. Za karę został wydany zakaz gry w Serie A na kilka lat.

FC Barcelona

Mogłoby się wydawać, że decyzja wydana przez władze zakończy karierę doskonale zapowiadającego się zawodnika. Jednak okazało się że los sprzyja Luisowi Figo. Bowiem zakaz gry na Półwyspie Apenińskim wykorzystał gigant piłki nożnej, czyli FC Barcelona. Luis Figo został zakupiony przez Katalończyków i jego kariera ponownie nabrała rozpędu. Szybko stał się gwiazdą wśród kolegów z zespołu, awansował również na miano kapitana FC Barcelony.

W stolicy Katalonii spędził w sumie 5 sezonów, od 1995 roku do 2000. Czarował kibiców swoimi umiejętnościami na boisku podczas 249 meczy, w których 47 razy doprowadzał bramkarzy przeciwników do rozpaczy, celnie umieszczając piłkę w siatce. Był zawodnikiem ubóstwianym przez wszystkich Katalończyków.

Jednak w 2000 roku został zawodnikiem najbardziej znienawidzonym. Wszystko za sprawą transferu do największego, odwiecznego rywala FC Barcelony czyli Realu Madryt. Za kwotę 56 milionów dolarów, dotychczasowy ulubieniec mieszkańców Barcelony przeszedł do wroga. Tej zdrady nigdy nie wybaczyli mu kibice Barcy, zapominając o triumfach jakie świecił w barwach Katalończyków.

Real Madryt

W Realu Madryt równie szybko zyskał popularność, zarówno wśród kibiców, jak i działaczy i kolegów z zespołu. U „Królewskich” spędził pięć sezonów, od 2000 do 2005 roku. Wystąpił w 241 meczach, które naznaczył 55 zdobytymi golami.

Okres spędzony w Realu Madryt był niewątpliwie najjaśniejszym w karierze Portugalczyka. Święcił wtedy triumfy w Lidze Mistrzów. Został również uhonorowany Złotą Piłką oraz tytułem Najlepszego Piłkarza Świata.

Inter Mediolan

W 2005 roku zakończył współpracę z Realem Madryt i przywdział barwy klubu Inter Mediolan.

Był to ostatni klub, w którym zdolny Portugalczyk występował od 2005 roku do 31 maja 2009, kiedy to w 42. minucie spotkania, Luis Figo oficjalnie zakończył karierę sportową. Zdobył dla Interu 10 bramek w trakcie 130 spotkań. Podczas współpracy z Mediolanem wraz z zespołem zdobył 4-krotnieMistrzostwo Włoch, Puchar Włoch oraz trzykrotnie Superpuchar Włoch. Było to ogromne osiągnięcie, gdyż przed przejściem Figo do Interu, zespół ten na nadmiar sukcesów nie mógł narzekać. Złą passe odmieniło pojawienie się uzdolnionego Portugalczyka.

Łącznie w całej karierze Luis Figo wystąpił w 789 meczach klubowych, zdobywając w nich 132 bramki.

Reprezentacja Portugalii

W portugalskiej reprezentacji juniorów Luis Figo zaistniał już jako młody zawodnik. Wraz z kolegami zdobył Mistrzostwo Europy U-16 w 1989 oraz Mistrzostwo Świata U-20 w 1991 roku.

Właśnie w 1991 roku Figo przeszedł do seniorskiej reprezentacji Portugalii, której przez długi czas był podporą. Występował w niej do 2006 roku.

Został wybrany jako skrzydłowy Portugalii do 127 spotkań, podczas których zdobył 32 bramki. Choć nie udało się zdobyć mundialowych tytułów, reprezentacja Portugalii z Luisem Figo wywalczyła w 2004 roku srebrny medal Mistrzostw Europy.

Po zakończeniu kariery

Luis Figo to nie tylko fenomenalnej klasy piłkarz, ale również zdolny biznesmen i filantrop.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, bardzo szybko otrzymał propozycję współpracy z Interu Mediolan. Został tam zatrudniony jako jeden z dyrektorów. Wpływ na to miały niewątpliwie doskonałe występy Portugalczyka na murawie, jak również znajomość klubu od podszewki.

Działalność charytatywna

Oprócz pracy w Interze, Luis Figo duży nacisk kładzie na działalność charytatywną. JestAmbasadorem Dobrej Woli UNICEF oraz założycielem własnej fundacji. Nosi ona nazwę „Luis Figo” i jej głównym założeniem jest propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży. Mowa tutaj o młodych adeptach piłki nożnej, wywodzących się z biedniejszych dzielnic całej Portugalii.

Były piłkarz rozpoczął działalność charytatywną w 2003 roku, chcąc w ten sposób wyrównać szanse wszystkich dzieci na możliwość uprawiania sportu, bez względu na stan majątkowych czy pochodzenie. Działalność Fundacji skupia się na organizowaniu meczy charytatywnych, z których dochód przeznaczany jest na realizację założeń statutowych.

Organizowane są również rozgrywki o puchar „Luis Figo”. Do zadań pracowników Fundacji należy również prowadzenie programu „Dobrze zapowiadający się„, który polega na wyszukiwaniu perełek piłki nożnej wśród dzieci znajdujących się pod skrzydłami fundacji.

Poza sportem

Prywatnie Luis Figo jest szczęśliwym mężem i ojcem trzech córek. Ma szerokie zainteresowania, które nie skupiają się tylko wokół piłki nożnej. Często i chętnie bierze udział w sesjach zdjęciowych, wraz z żoną, która jest modelką.

Jeden z najlepszych zawodników przełomu wieków lubi grę w golfa i surfowanie w sieci. Jest również zagorzałym fanem kina i teatru. Co dziwne w tym środowisku, piłkarz stroni od alkoholu, nad niego przedkładając mleko, wodę i coca-colę. Jest również zagorzałym przeciwnikiem narkotyków w każdej postaci oraz przemocy. Niejednokrotnie wypowiadał się krytycznie na temat wojen.

Oprócz organizowania meczy charytatywnych, często sam chętnie bierze w nich udział, aby wspomóc ważne jego zdaniem kwestie poruszane przez różne fundacje i stowarzyszenia.

Podobno marzeniem byłego skrzydłowego jest otworzenie i prowadzenie własnego hotelu. Początki już zostały zrobione, gdyż Luis Figo jest właścicielem restauracji serwującej kuchnię wschodnią. Nic dziwnego, że właśnie taką, skoro jego ulubionym daniem jest kurczak i kaczka z ryżem. Luis Figo doczekał się również trzech książek o swojej osobie.

Podsumowanie

Jak widać, mimo ogromnego sukcesu jaki odniósł na murawach całej Europy, Luis Figo pozostał normalnym człowiekiem, który doskonale potrafił się odnaleźć po zakończeniu kariery sportowej.

źródło: wikipedia