Jacek Krzynówek — Wybitny Reprezentant Polski, który wcześniej zbierał truskawki…

Kariera piłkarska Jacka Krzynówka nie była autostradą usłaną różami. Wszystkie sukcesy zawdzięcza swojemu uporowi, pracowitości i boiskowej nieustępliwości. W początkowym okresie gry w piłkę, aby związać koniec z końcem, Krzynówek musiał pracować jako stolarz i dorabiać przy zbiorach sezonowych owoców. Jego sytuacja odmieniła się po przejściu do ligi niemieckiej, w której udało mu się nawet zwyciężyć w rozgrywkach Bundesligi.

Krzynówek wystąpił prawie 100-krotnie w barwach reprezentacji Polski, z którą zagrał na największych międzynarodowych imprezach. Koniec kariery Krzynówka przyspieszyły kontuzje. Jak sam stwierdził, kiedy ludzie mówią mu, że wciąż pozostaje takim samym człowiekiem, co na początku kariery – traktuje to jako największy komplement.

Zdjęcie popiersia Jacka Krzynówka w białej koszulce z przodu na fioletowym tle
Jacek Krzynówek,
Źródło: PhotoBucket.com

Data i miejsce urodzenia: 15 maja 1976, Kamieńsk

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: środkowy pomocnik

Wzrost: 179 cm

 

1. Największe osiągnięcia

Reprezentacja Polski

  • Udział w fazie grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (2002, 2006)
  • Udział w fazie grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej (2008)
  • Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski (96 meczy w reprezentacji)

Klubowe

  • Mistrzostwo Niemiec (VfL Wolfsburg: 2009)

Indywidualne

  • Najlepszy Polski Piłkarz według tygodnika Piłka Nożna (2003, 2004)

 

2. Kariera klubowa

2.1 Młodość w LZS Chrzanowice (1991-1994)

Jacek Krzynówek swoją miłość do piłki nożnej wykształcił w klubie LZS Chrzanowice. Spędził tam zaledwie trzy lata, po czym jego talent został zauważony przez sztab trenerski w RKS Radomsko.

2.2 Kariera seniorska w RKS Radomsko (1994-1996)

Nowy klub to nowe możliwości. Jednak Jacek Krzynówek nie zabawił zbyt długo w Radomsku. Po dwóch latach gry w żółto-niebieskich barwach, awansował do wyższej klasy rozgrywkowej przechodząc do Rakowa Częstochowa.

W RKS Radomsko zagrał 43 razy i zdobył dla niego 6 bramek.

2.3 Kariera seniorska w Raków Częstochowa (1996-1997)

Debiut w ekstraklasowym Rakowie Częstochowa miał miejsce 28 lipca 1996 roku. Po zakończeniu sezonu 2006/2007 i rozegraniu jedynie 17 meczów, Jacek Krzynówek postanowił zmienić klub na drugoligowy GKS Bełchatów.

2.4 Kariera seniorska w GKS Bełchatów (1997-1999)

W szeregach Brunatnych Jacek Krzynówek stał się doskonałym uzupełnieniem – dzięki jego wyśmienitej grze, pomógł awansować drużynie z Bełchatowa do pierwszej ligi w sezonie 1997/1998!

Drużynie GKS Bełchatów nie udało się utrzymać wysokiej dyspozycji, przez co rok później ponownie spadła do drugiej ligi. Jednak trudy Jacka nie poszły na marne, ponieważ jego fenomenalną grę zauważyli łowcy głów z niemieckiego FC Nürnberg, którzy praktycznie od razu zaproponowali mu profesjonalny kontrakt.

W GKS Bełchatów zagrał łącznie w 61 spotkaniach, w których 11 razy wpisywał się na listę strzelców.

2.5 Kariera seniorska w FC Nürnberg (1999-2004)

Przeprowadzka za granicę była dla Jacka zupełną nowością. Do tej pory grał tylko w polskich klubach, jednak nasz zawodnik szybko odnalazł się w nowym otoczeniu, siejąc postrach na murawie 2. Bundesligi.

Jego celne strzały na bramki przeciwników pomogły 1. FC Nürnberg awansować do samej Bundesligi. Za jego zasługi, niemieckie media postanowiły uhonorować Krzynówka tytułem najlepszego lewego pomocnika w 2002 roku.

Niestety, pasmo sukcesów 1. FC Nürnberg dobiegło końca w kolejnym sezonie, a sama drużyna spadła do niższej klasy rozgrywkowej. Jednak dla Polaka nie był to koniec gry w Bundeslidze, ponieważ szybko dostał on propozycję transferu do Bayern 04 Leverkusen, z której natychmiast skorzystał.

W barwach niemieckiej ekipy wystąpił łącznie w 142 meczach, w których 28 razy udało mu się pokonać bramkarzy rywali.

2.6 Kariera seniorska w Bayern 04 Leverkusen (2004-2006)

Jacek Krzynówek praktycznie od razu pokazał swój talent w Bayern 04 Leverkusen, stając się jednym z najlepszych zawodników drużyny.

Wraz ze swoimi kolegami Dimityrem Berbatowem oraz Andrijem Woroninem – siali postrach wśród wszystkich drużyn Bundesligi! Ta wyśmienita trójka zawodników wielokrotnie pokazała swoją klasę, poskramiając w rozgrywkach europejskich nawet takie legendy, jak Real Madryt oraz AS Roma.

Niestety, rok 2006 był dla Jacka prawdziwą próbą. Doznał wtedy poważnej kontuzji, która prawie całkowicie wykluczyła go z rozgrywek. Na boisko powrócił zaraz po zakończeniu swojej rehabilitacji. Jednak czas stracony na leczenie wyraźnie wpłynął na pogorszenie jego formy, co w konsekwencji spowodowało konieczność przejścia do nieco słabszego VfL Wolfsburg.

Bilans Krzynówka podczas gry w Leverkusen – to 52 mecze i 9 goli.

2.7 Kariera seniorska w VfL Wolfsburg (2006-2009)

Ostatecznie zmiana otoczenia wyszła na dobre 30-letniemu już Jackowi.

Krzynówek w pocie czoła pracował nad swoją formą, stopniowo ją odbudowując. W tym samym czasie, zakupem polskiego zawodnika poważnie interesowała się Wisła Kraków. Niestety, transfer do klubu z Ekstraklasy nie doszedł do skutku, ze względu na wysokie wymagania finansowe ze strony niemieckiego VfL Wolfsburg. W 2009 roku zdobył w barwach „Wilków” Mistrzostwo Niemiec.

W Vfl Wolfsburg Jacek Krzynówek wystąpił w 55 spotkaniach, w których strzelił 7 bramek.

2.8 Kariera seniorska w Hannover 96 (2009-2010)

Ostatni rok swojej kariery Jacek Krzynówek spędził w niemieckim klubie Hannoverscher Sportverein von 1896, grającym w drugiej klasie Bundesligi.

Niestety, u polskiego zawodnika ciągle odzywała się stara kontuzja kolana i z tego powodu coraz gorzej radził sobie na boiskowej murawie.

Ostatecznie, po 25 występach, Hannover 96 rozwiązał kontrakt z Krzynówkiem, a wkrótce potem Polak oficjalnie ogłosił zakończenie swojej sportowej kariery.

Dla Hannovera strzelił 2 gole.

 

3. Kariera reprezentacyjna

W narodowej reprezentacji Polski Jacek Krzynówek zadebiutował w dniu 10 listopada 1998 roku — w wieku 22 lat — w zwycięskim spotkaniu ze Słowacją (3-1).

Dwukrotnie wystąpił z drużyną Polski na Mistrzostwach Świata (2002 i 2006), a w 2008 roku zagrał również na Mistrzostwach Europy.

Jacek Krzynówek wystąpił w latach 1998-2009 w 96 meczach kadry Polski, w których strzelił 15 bramek.

4. Jacek Krzynówek prywatnie

Jacek Krzynówek to „swojski chłopak” – pochodzi z małej wsi, położonej w gminie Kamieńsk.

Swoją piłkarską karierę rozpoczął stosunkowo późno, więc aby wcześniej związać koniec z końcem – pracował jako stolarz, a w wakacje dorabiał sobie do wypłaty, zbierając truskawki. Jak powiedział sam Krzynówek w wywiadzie dla portalu Sportowe Fakty:

Piłka uratowała mi życie. Na wsi nie ma wielkiej przyszłości. Koledzy pozakładali rodziny, pracują albo i nie, nie wszystkim dobrze się wiedzie. Kopałem piłkę, odkąd pamiętam, i kochałem to, co robię. W miarę dobrze mi płacili, zwiedziłem cały świat, poznałem fantastycznych ludzi. Futbol dał mi wszystko, co najlepsze”.

Co ciekawe, Jacek Krzynówek tak naprawdę wszystko zawdzięcza swojej pracowitości i uporowi. Zanim udało mu się dostać do RKS Radomsko, nie pracował z żadnym profesjonalnym trenerem – zwyczajnie nie było go na to stać.

 

5. Jacek Krzynówek – ciekawostki

Futbol to to, za czym Jacek Krzynówek tęskni najbardziej. Gdy przeszedł na sportową emeryturę, to wyraźnie brakowało mu piłki nożnej. Na szczęście stosunkowo szybko zaoferowano mu posadę dyrektora sportowego GKS Bełchatów. Ostatecznie zarząd Brunatnych zdecydował się rozwiązać umowę z Jackiem, ale obie strony miło wspominają swoją współpracę.

 

Charakterystyczne postawa medialna, wypowiedzi i mimika Jacka Krzynówka – stały się inspiracją dla kabaretowego skeczu, który do dziś bawi całą Polskę.

Po serii pechowych przypadków w samolocie, w tym m. in. turbulencjach spowodowanych uszkodzeniem jednego z silników przez ptaka – Krzynówek nie przepada za tą formą transportu i unika lotniska.

6. Podsumowanie

Jacek Krzynówek nie był na pewno najbardziej urodziwym z naszych piłkarzy, ale jego gra zdecydowanie należała do pięknych.

Dzięki swojej pracowitości wspinał się po szczeblach kariery na tyle, ile pozwalały mu warunki i umiejętności.

Miał swoje dobre i złe chwile. Zapamiętamy go jako solidnego reprezentanta Białego Orła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments