Kamil Glik – twardo stąpający po ziemi obrońca reprezentacji Polski

Niewiele osób wie, że początki piłkarskiej kariery Kamila Glika związane są m.in. z… Realem Madryt. Po epizodzie w Hiszpanii, grał w rodzimej Ekstraklasie, włoskiej Serie A i francuskiej Ligue 1, a od 2010 roku pozostaje mocnym filarem defensywnej formacji w reprezentacji Biało-Czerwonych. Czego jeszcze nie wiedziałeś o byłym kapitanie Torino i niedocenianym w kraju obrońcy, który trenował m.in. z Casillasem, Raulem czy Gutim?

W klubowej piłce przeżywał wzloty i upadki, ale ze względu na solidność, twardą grę oraz przywódcze cechy, Kamil Glik jest powszechnie szanowanym piłkarzem. Glik należy już do elitarnego grona piłkarzy, którzy zasilili szeregi Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski.

Data i miejsce urodzenia: 3 lutego 1988 roku, Jastrzębie Zdrój

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: środkowy obrońca

Wzrost: 190 cm

1. Największe osiągnięcia

Reprezentacja Polski

  • Awans na Mistrzostwa Europy (2016)
  • Awans na Mistrzostwa Świata (2018)

Klubowe

  • Mistrzostwo Francji (2017)
  • Mistrzostwo Serie B (2012)

Indywidualne

  • Jedenastka Sezonu w Serie A wg La Gazzetta dello Sport (2014/2015)
  • Jedenastka Sezonu w Ligue 1 wg L’Equipe (2016/2017)
  • Jedenastka Sezonu w Ligue 1 wg UNFP (2016/2017)

2. Kariera klubowa

2.1 Młodość

Wodzisławska Szkoła Piłkarska i MOSiR Jastrzębie-Zdrój – to miejsca, w których Kamil Glik rozpoczynał swoją przygodę z futbolem jako trampkarz. Grał w juniorskiej reprezentacji Śląska. W trakcie reprezentowania barw WSP Wodzisław Śląski, Glik był także wypożyczony na 6 miesięcy do klubu z ligi okręgowej Silesia Lubomia. Wcześniej, przez pół roku, Kamil Glik odbywał karę zawieszenia od gry, jaką nałożył na piłkarza Wydział Dyscypliny Śląskiego Związku Piłki Nożnej za… niestosowne zachowanie podczas przesłuchania w charakterze świadka (pierwotnie zawieszenie miało potrwać rok, ale karę zmniejszono).

W Polsce nikt nie był zainteresowany usługami 18-letniego Kamila Glika (odmówiła m. in. Cracovia, Lech Poznań czy Odra Wodzisław). Dlatego młody piłkarz zdecydował się wyjechać do Hiszpanii. Na półwyspie Iberyjskim grał w czwartoligowym klubie UD Horadada, a później trafił do… Realu Madryt, a ściślej mówiąc do Realu Madryt C.

Podczas treningów i 18 występów w młodzieżowym zespole „Królewskich” w sezonie 2007/2008, Kamil Glik miał sposobność poznać np. Casillasa, Gutiego czy Raula.

2.2 Kariera seniorska – Piast Gliwice (2008-2010)

Po hiszpańskim epizodzie, w dniu 6 sierpnia 2008 roku Glik podpisał kontrakt z Piastem Gliwice, a 30 sierpnia 2008 roku zadebiutował w Ekstraklasie.

Na pierwszą bramkę czekał rok – w dniu 15 sierpnia 2009 roku strzelił gola w meczu z Zagłębiem Lubin. W sezonie 2009/2010 Piast ostatecznie spadł do I ligi, a formacja defensywna, w której grał Glik – dopuściła do utraty aż 50 bramek.

Zatrudnieniem Kamila zainteresowana była Wisła Kraków oraz Lech Poznań, jednak kwota transferu była zbyt wysoka. Piast Gliwice zażądał za swojego obrońcę milion złotych, co uniemożliwiła Glikowi angaż i grę w Ekstraklasie. Piłkarz postanowił raz jeszcze poszukać szczęścia za granicą i przyjąć ofertę włoskiego Palermo.

2.3 Kariera seniorska – US Palermo (2010-2011); wypożyczenie do FC Bari (2011)

Kamil Glik podpisał 5-letni kontrakt z Palermo w dniu 7 lipca 2010 roku, a 1,5 miesiąca później zaliczył swój debiut w barwach nowego klubu – w IV rundzie kwalifikacji do Ligi Europy przeciwko NK Maribor (wygrana 3-0). Jako piłkarz US Palermo dostał jeszcze okazję gry w trzech kolejnych spotkaniach Ligi Europy (faza grupowa).

Glik nie wystąpił już jednak w rozgrywkach ligowych pod szyldem Palermo, bowiem sycylijski klub postanowił wypożyczyć piłkarza do FC Bari 1908, w którego barwach zadebiutował 6 stycznia 2011 roku w Serie A. W nowej drużynie zagrał w 16 meczach, lecz FC Bari zajęło w ostatnie miejsce w tabeli i po sezonie 2010/2011 – spadło do Serie B.

2.4 Kariera seniorska – FC Torino (2011-2016)

W dniu 1 lipca 2011 roku, dopięty został transfer Kamila Glika do FC Torino, występującego w Serie B. Włodarze Torino z pewnością nie żałują wydania na polskiego obrońcę kwoty 2,5 mln euro, ponieważ Glik w sezonie 2011/2012 mocno przyczynił się do awansu drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech.

Pierwszą bramkę w Serie A, Kamil Glik zdobył w spotkaniu z Lazio w dniu 31 października 2012 roku. W docenieniu zasług i pozytywnego wpływu na pozostałych piłkarzy, w lipcu 2013 roku Glik został mianowany kapitanem Torino – zostając pierwszym obcokrajowcem w historii Torino, który dostąpił tego zaszczytu.

Po sezonie 2014/2015, Kamil Glik wywalczył z drużyną FC Torino awans do rozgrywek Ligi Europy. Ekipa Torino odpadła dopiero w 1/8 finału LE z Zenitem Petersburg, przegrywając w dwumeczu 1-2.

W spotkaniu rewanżowym Glik strzelił z kolei jedyną bramkę w meczu, które – jak się potem okazało – było trafieniem honorowym. Dobre występy Kamila w Torino zaowocowały prestiżowym wyróżnieniem – wyborem do jedenastki sezonu Serie A (według La Gazzetta dello Sport).

Glik do samego końca pozostał kapitanem drużyny Torino, zagrał w barwach klubu w 171 meczach, w których zdołał strzelić 13 goli oraz zanotować 6 asyst. Zyskał szacunek kibiców FC Torino i status klubowej legendy.

2.5 Kariera seniorska – AS Monaco (2016-2020)

W świetle chwały związanej z historycznym awansem Polaków na EURO, w dniu 4 lipca 2016 roku za kwotę 11 milionów euro – Kamil Glik przeniósł się do francuskiego AS Monaco. Piłkarz miał wówczas jeszcze propozycję gry w innym klubie, jednak sprzeciwiła mu się… żona Glika. Po latach wspomina tajemniczo, że była to oferta z kraju, w którym panuje kultura arabska. Z AS Monaco Kamil Glik związał się 4-letnim kontraktem.

Po raz pierwszy w barwach nowego klubu, Glik wystąpił w pojedynku III rundy eliminacyjnej do Ligi Mistrzów, a przeciwnikiem monakijczyków było tureckie Fenerbahce (wygrana 3-1).

W rozgrywkach Ligue 1 zadebiutował natomiast w dniu 12 sierpnia 2016 roku – w spotkaniu przeciwko Guingamp. Pierwszego gola we francuskiej ekstraklasie, Glik strzelił z kolei 10 września 2016 roku – w meczu z Lille.

Debiut Glika w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów, przypadł na dzień 14 września, kiedy Monaco pokonało na Wembley ekipę Tottenhamu (2-1). Pierwszą bramkę w Champions League UEFA – Kamil zdobył 27 września 2016 roku – w ostatniej minucie spotkania przeciwko drużynie Bayer 04 Leverkusen (1-1), co zapewniło też AS Monaco zwycięstwo w grupie E.

Sezon 2016/2017 zakończył się również dla AS Monaco wywalczeniem Mistrzostwa Francji, finałem Pucharu Ligi Francuskiej oraz półfinałem Pucharu Francji. Monaco znalazło się także w „czwórce” najlepszych drużyn Starego Kontynentu – docierając do półfinału Ligi Mistrzów (porażka z Juventusem). Kamil Glik wybrany został do jedenastki Ligue 1 – zarówno przez magazyn L’Equipe, jak i UNFP (krajowa federacja piłkarska), przedłużył też kontrakt z AS Monaco do 30 czerwca 2021 roku.

W barwach AS Monaco Kamil Glik zagrał w 128 ligowych meczach, w których 11 razy wpisywał się na listę strzelców. We wszystkich rozgrywkach wystąpił łącznie w 161 spotkaniach (14 bramek).

2.6 Kariera seniorska – Benevento Calcio (od 2020 – l)

W sierpniu 2020 roku, K. Glik został zawodnikiem beniaminka Serie A – Benevento Calcio, z którym podpisał kontrakt na 3 lata. Ponowny debiut Glika w Serie A miał miejsce 26 września 2020 roku – w zwycięskim spotkaniu z Sampdorią (3-2).

Aktualna sytuacja Benevento w tabeli Serie A (maj 2021) – nie wygląda najlepiej, ponieważ zespół Polaka znajduje się w strefie spadkowej i walczy o utrzymanie. Jak na razie, Glik strzelił dla Benevento 2 gole.

3. Kariera reprezentacyjna

Po raz pierwszy Kamil Glik zagrał z orzełkiem na piersi w reprezentacji kraju do lat 19 i 21. Inauguracyjne powołanie od selekcjonera Franciszka Smudy, Kamil otrzymał 9 listopada 2009 roku, jednak wówczas nie zadebiutował jeszcze w meczu seniorskiej kadry narodowej.

Pierwszy mecz w „dorosłej” reprezentacji, Glik zaliczył w dniu 18 grudnia w spotkaniu towarzyskim z Tajlandią, w którym od razu zdobył bramkę. Kolejne trafienie autorstwa obrońcy to gol strzelony 17 października 2012 roku w meczu z Anglią w Warszawie (1-1).

Selekcjoner Adam Nawałka powołał Glika do składu na Mistrzostwa Europy we Francji (2016), na których Polska reprezentacja dotarła aż do ćwierćfinału, przegrywając w karnych z Portugalią – późniejszym tryumfatorem EURO. Kamil Glik był także trzonem zespołu, która w fantastycznym stylu wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata w Rosji (2018).

Do maja 2021 roku, Kamil Glik rozegrał w reprezentacji Polski 82 mecze, w których zdobył 6 bramek.

4. Kamil Glik – prywatnie

Kamil od czerwca 2011 roku pozostaje w związku małżeńskim z Martą Glik. Para ma dwie córki – Victorię (ur. 2013) oraz Valentinę (ur. 2019).

To, że po EURO 2016 Kamil Glik przeszedł do AS Monaco, z którym sięgnął po Mistrzostwo Francji – zawdzięcza w dużej mierze swojej żonie, która sprzeciwiła się jego transferowi do innego klubu (co rzekomo wiązało się z przeprowadzką do kraju zdominowanego przez kulturę islamską).

Z żoną Martą tworzą udany związek, choć na co dzień… nie mieszkają razem. Na czas gry w klubie Benevento, Kamil zamieszkał w Beneveto, natomiast jego żona wraz dziećmi pod Neapolem. Małżeństwo zdecydowało się na taki ruch ze względu na zapewnienie jak najlepszej edukacji dla starszej córki, a niewielkie Benevento nie oferowało niestety odpowiedniej szkoły dla Victorii.

5. Kamil Glik – ciekawostki

Kamil Glik ma w Benevento najwyższy kontrakt, który gwarantuje mu zarobki na poziomie 2,5 mln euro za sezon. Mimo tego, piłkarz nie należy do osób, które wydają pieniądze na zbytki, a – jak twierdzi jego żona – mógłby też ciągle chodzić w tych samych ubraniach i jeździć „maluchem”.

W roku 2017, Glik reklamował m. in. dachy firmy Blachotrapez, a także antyperspiranty Rexona Men.

Oprócz polskiego, Glik ma również obywatelstwo niemieckie, figurując w paszporcie jako „Glück”. Było to możliwe za sprawą dziadka piłkarza, który jako Górnoślązak – znalazł się w nowych granicach administracyjnych po II wojnie światowej. W wywiadach Glik przyznaje jednak, że nie czuje żadnego emocjonalnego związku z Niemcami.

Niedawno ukazała się autoryzowana biografia obrońcy reprezentacji Polski, pt. „Kamil Glik. Liczy się charakter”.

Kamil Glik zafascynowany jest mieszanymi sztukami walki, a w jednym z wywiadów przyznał otwarcie, że po zakończeniu kariery piłkarskiej, chciałby trenować MMA pod okiem fachowca i być może sprawdzić się w prawdziwej walce w klatce. Entuzjazmu piłkarza w tym zakresie nie podziela jednak jego żona Marta, która stwierdziła, że nigdy mu na to nie pozwoli. Biorąc pod uwagę, jak wielki wpływ na decyzje Kamila Glika ma jego żona, wydaje się to być całkiem prawdopodobne.

Jak na prawdziwych fanów futbolu przystało, pragniemy dodać, że również redakcja Legend Futbolu o wiele chętniej widziałaby Kamila Glika biegającego za piłką na boisku niż walczącego w klatce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments