Zbigniew Boniek – ikona polskiego futbolu

Zbigniew Boniek

Data i miejsce urodzenia: 03.03.1956, Bydgoszcz

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: Napastnik/ofensywny pomocnik

Wzrost: 181 cm

1. Największe osiągnięcia

 • Brązowy medalista MŚ1982 (Meksyk)
 • Trzeci piłkarz Europy w Plebiscycie France Football w 1982
 • Mistrz Polski: 1981, 1982 (Widzew Łódź)
 • Mistrz Włoch: 1983 (Juventus)
 • Dwukrotny Zdobywca Pucharu Włoch: 1983 (Juventus), 1986 (AS Roma)
 • Zdobywca Pucharu Europy: 1985 (Juventus)
 • Zdobywca Superpucharu Europy: 1984 (Juventus)
 • Zdobywca Puchary Zdobywców Pucharów: 1984 (Juventus)
 • Zdobywca Pucharu Interkontynentalnego: 1985 (Juventus)
 • 80-krotny reprezentant Polski
 • Zdobywca 24 goli dla reprezentacji Polski
 • Zdobywca 119 goli w 447 meczach seniorskich
 • Jedyny Polak znajdujący się na liście FIFA 100

Rok 1956 był dla Polski oraz rodzimego futbolu rokiem przełomowym. W tym właśnie czasie reaktywowano Polski Związek Piłki Nożnej, a jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiego futbolu, Górnik Zabrze, debiutował w Ekstraklasie w spotkaniu z innym gigantem — Ruchem Chorzów.

Jest to również niezwykły rok, ponieważ 3 marca w Bydgoszczy przyszedł na świat Zbigniew Boniek, który w opinii wielu ekspertów był najlepszym oraz na pewno najbardziej wszechstronnym napastnikiem w historii polskiego futbolu.

A w jakich drużynach grał Zbigniew Boniek?

reklama

 

2. Boniek – kariera klubowa

2.1. Zawisza Bydgoszcz (1968-1975)

Młody Zbigniew Boniek rozpoczął swoją przygodę w rodzinnym mieście — Bydgoszczy — gdzie był graczem tamtejszej Zawiszy. Jednak w tym klubie nie „poczuł” prawdziwego, seniorskiego futbolu.

2.2. Widzew Łódź (1975-1982)

Już w wieku 19 lat przeniósł się do Widzewa Łódź, który szukał wzmocnień po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Już w pierwszym sezonie „Zibi” zanotował 27 występów, w których zdobył 7 bramek. Ogólnie czas spędzony w Widzewie Boniek może uznać za bardzo udany. W przeciągu 7 sezonów spędzonych w Łodzi „Murzyn”, bo taki pseudonim miał wtedy Boniek, rozegrał 172 spotkania, strzelając w nich równo 50 bramek. Dzięki czemu do dnia dzisiejszemu cieszy się olbrzymim szacunkiem w widzewskiej części polskiego Manchesteru.

Z Widzewem zdobył również dwa tytuły mistrza Polski (1981, 1982), a trenował pod okiem tak znanych szkoleniowców, jak Władysław Żmuda czy też Jacek Machciński.

Zbigniewa Bońka w swoim składzie widziało bardzo wielu trenerów z całego świata, lecz ten kreatywny napastnik wyjechał z Polski dopiero w 1982 roku, mając 26 lat, i związał się z włoskim Juventusem Turyn.

Dla wielu, szczególnie młodych fanów futbolu, taki stan rzeczy może wydać się dość kuriozalny, jednak nie było to nic dziwnego, patrząc na ówczesne realia. W Polsce panował komunizm, a piłkarze bardzo rzadko dostawali zgodę od władz na wyjazd zagraniczny. Poza tym polska liga była wtedy o wiele silniejsza niż obecnie.

2.3. Juventus Turyn (1982-1985)

Na północy Włoch piłkarz Boniek przeżył najpiękniejsze lata swojej kariery.

Przez trzy sezony stanowił obok Francuza Michaela Platiniego oraz Włocha Paolo Rossiego fundament drużyny Starej Damy, sam zostając w 1982 roku uznany 3. piłkarzem Europy według magazynu France Football. W tym czasie rozegrał w biało-czarnych barwach 81 spotkań, strzelając 14 bramek. Z Juventusem Zbigniew Boniek zdobył aż 6 trofeów począwszy od mistrzostwa oraz pucharu Włoch, na pucharze oraz super-pucharze Europy kończąc. Tam też otrzymał dość zabawny przydomek „Piękności Nocy”, a to z powodu fenomenalnej dyspozycji podczas spotkań rozgrywanych wieczorami.

2.4. AS Roma (1985-1988)

W 1985 roku Boniek przeniósł się do AS Romy, czyli jednego z największych rywali Juventusu, za co kibice tego pierwszego mieli żal do Polaka. W klubie ze Stadio Olimpico w Rzymie spędził trzy sezony, rozgrywając 76 spotkań w latach 1985-88 i strzelając 17 bramek.

Z AS Roma Zbigniew Boniek zdobył Puchar Włoch w 1986 roku i tam Zbigniew Boniek zakończył karierę klubową.

3. Kariera reprezentacyjna

3.1. Debiut w 1976 roku

Zbigniew Boniek jako reprezentant Polski zadebiutował 24 marca 1976 roku, mając 20 lat i 21 dni, w meczu przeciwko Argentynie.

Polacy przegrali mecz 1-2 i choć było to spotkanie towarzyskie, to zostało przyjęte jako duże rozczarowanie. Boniek nie poleciał na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu 1976, a kadra zajęła tam 2. miejsce, co zostało uznane w kraju za porażkę.

Po Igrzyskach Olimpijskich Kazimierz Górski zrezygnował z prowadzenia kadry narodowej, a jego miejsce zajął Jacek Gmoch, który zaczął zdecydowanie mocniej stawiać na Bońka. Zabrał on młodego, 23-letniego piłkarza na Mistrzostwa Świata w Argentynie, które okazały się klapą w wykonaniu reprezentacji Polski. Niemniej jednak od tamtej pory Boniek stał się stałym członkiem reprezentacji.

Młody Zbigniew Boniek w czerwonym dresie na karcie do gry

Zbigniew Boniek na karcie do gry nr 237 z 1980 roku (firma Panini),
Źródło: https://picclick.fr/Figurina-Panini-Europa-80-n-237-Zbigniew-Boniek-274080941525.html

3.2. Afera na Okęciu

Boniek wypadł na chwilę z kadry w grudniu 1980 po tak zwanej „Aferze na Okęciu”. Wstawił się za kolegą z drużyny, z nim Stanisław Terlecki, Władysław Żmuda i Józef Młynarczyk. W efekcie PZPN zawiesił Bońka na 1 rok.

3.3. MŚ 1982 w Hiszpanii

Już za trenera Antoniego Piechniczka piłkarz pojechał na Mistrzostwa Świata w Hiszpanii, gdzie był liderem drużyny, która zdobyła 3. miejsce. W półfinale Boniek pauzował za drugą żółtą kartkę. Polska przegrała go z Włochami 0-2. Polscy piłkarze wywalczyli brązowy medal w wygranym 3-2 starciu z Francją.

Na mundialu z 1982 roku Boniek wsławił się występem przeciwko reprezentacji Belgii, której zaaplikował trzy bramki:

Boniek został też wybrany do „11” najlepszych piłkarzy MŚ 1982. Świetny występ na mistrzostwach zaprocentował transferem Zibiego do Juventusu Turyn. Do kadry Boniek był powoływany zawsze niemalże jako pierwszy.

W latach 1982-1986 Polska, z Bońkiem w składzie, odpadła z eliminacji do Mistrzostw Europy, niemniej znów zakwalifikowała się na kolejny mundial.

3.4. MŚ 1986 w Meksyku

Na Mistrzostwach Świata 1986 Polska reprezentacja spisywała się fatalnie. W grupie zajęła dopiero 3. miejsce, a ostatecznie odpadła już w 1/8 finału.

Boniek na tych mistrzostwach nie zdobył ani jednego gola, a cała reprezentacja strzeliła tylko 1 bramkę Portugalii.

Po mundialu Boniek jeszcze przez 2 lata reprezentował barwy Polski, często wcielając się w rolę kapitana. Swój ostatni występ reprezentacyjny zanotował 23 marca 1988 roku w Belfaście, gdzie padł remis 1-1 z Irlandią Północą.

Licznik Bońka w reprezentacji Polski zatrzymał się na 24 bramkach zdobytych w 80 występach.

Obecnie Boniek jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta, w ramach zasług za wielokrotne reprezentowanie barw Polski w meczach międzynarodowych.

4. Zakończenie kariery

Zbigniew Boniek zakończył piłkarską karierę w 1988 roku, mając 32 lata, po wygaśnięciu kontraktu z AS Romą. Miał jeszcze propozycje z innych klubów i mógł śmiało pograć jeszcze ze 2 sezony, ale wiedział, że niewiele to zmieni w jego karierze, a jest potrzebny reprezentacji Polski.

5. Boniek – trener

Boniek bardzo szybko rozpoczął naukę we włoskiej szkole trenerskiej, bo widział ogromny potencjał wśród młodego pokolenia w Polsce.

Okazało się jednak, że wiedza piłkarza a wiedza trenerska to 2 zupełnie inne sprawy.

Mając na półwyspie apenińskim bardzo dobrą reputację, już 2 lata po zakończeniu kariery dostał propozycję prowadzenia grającego w Serie A zespołu US Lecce, z którym jednak spadł do drugiej ligi (Serie B). Sytuacja powtórzyła się rok później z AS Bari, gdzie Boniek na ławce trenerskiej znów nie sprawdził się i musiał oglądać spadek swojej ekipy do Serie B.

Po tych niepowodzeniach notowania Zbigniewa Bońka jako trenera zdecydowanie spadły.

W późniejszym okresie trenował w klubach niższych lig we Włoszech, jednakże również bez powodzenia. Niespodziewanie po mistrzostwach świata w 2002 roku Boniek dostał propozycję stanowiska trenera reprezentacji Polski. Z pracy jednak zrezygnował dość szybko, na fali ogólnej krytyki jego pracy. Jego bilans jako selekcjonera to 5 spotkań, w tym dwa zwycięstwa, 1 remis oraz 2 porażki. W tym czasie powołał aż 37 zawodników.

6. Zbigniew Boniek jako prezes PZPN i członek UEFA

Po zawieszeniu butów na kołku Boniek był zdecydowanie lepszym działaczem oraz managerem niż szkoleniowcem. Przez lata działał w Polskim Związku Piłki Nożnej, piastując nawet stanowisko wiceprezesa, a w 2008 roku startował bez powodzenia w wyborach na szefa PZPN-u.

Sportowo wciąż jest blisko związany z Łodzią, a dokładniej z Widzewem, w którym występował przed laty.

Zbigniew Boniek w 2012 roku, wbrew wcześniejszym zapowiedziom postanowił ponownie kandydować na Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, na miejsce ustępującego Grzegorza Laty. Boniek swoją cichą, lecz skuteczną kampanią wśród działaczy piłkarskich, zdeklasował swoich konkurentów: Romana Koseckiego, Edwarda Potoka, Zdzisława Kręcinę i Stefana Antkowiaka.

Zdaniem większości dziennikarzy, fachowców i zwykłych kibiców, wybór Bońka na prezesa PZPN zapoczątkował nową lepszą erę PZPN i definitywny koniec „starego systemu”, czyli rządy tzw. „betonu” i „leśnych dziadków”. PZPN znów stał się transparentny, odzyskując tym samym zaufanie ze strony kibiców. W tym czasie polska drużyna narodowa zakwalifikowała się na Euro 2016 i doszła aż do ćwierćfinału.

W październiku 2016 roku Boniek kolejny raz został wybrany prezesem PZPN. Rok później został nowym członkiem Rady Nadzorczej Ekstraklasy S. A. Kadencja Zbigniewa Bońka w PZPN będzie trwać do sierpnia 2021 roku, kiedy to odbędą się kolejne wyboru na stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Boniek nie może ubiegać się o fotel prezesa po raz trzeci, będzie więc musiał zakończyć swoją karierę na tym stanowisku.

W 2017 roku został też częścią składu Komitetu Wykonawczego UEFA (jako drugi Polak w historii). Komitet Wykonawczy to najwyższy organ wykonawczy UEFA. Zajmuje się między innymi wyborem organizatorów imprez piłkarskich, na przykład Mistrzostw Europy czy finału Ligi Mistrzów.

Boniek był przewodniczącym Komisji UEFA do spraw Statusu Zawodników, Transferów, Agentów i Agentów Meczowych. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komisji UEFA ds. Rozwoju i Wspierania Szkolenia. W kwietniu 2021 roku kolejny raz został wybrany jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA. W trakcie kongresu organizacji w Montreux w Szwajcarii został też wybrany jednym z wiceprezydentów UEFA, czyli pełni funkcję zastępcy Aleksandra Ceferina. O decyzji poinformował sekretarz generalny PZPN, Maciej Sawicki. Kadencja Bońka ma trwać 4 lata.

7. Boniek prywatnie

Zbigniew Boniek po zakończeniu kariery sportowej osiadł na stałe w Rzymie. Obecnie jest przede wszystkim biznesmenem, który lokuje swoje pieniądze zarówno na Półwyspie Apenińskim, jak i w Polsce. Jest pasjonatem tenisa ziemnego oraz czynnie bierze udział w wyścigach kłusaków, czyli małych powozów zaprzężonych w jednego konia.

Boniek jest wierzącym i praktykujący katolikiem, o czym nie wstydzi się mówić. Jest mężem Wiesławy Boniek oraz ojcem dwóch córek i syna. Doczekał się również wnuków.

W Polsce bardzo często wciela się w rolę eksperta piłkarskiego oraz niekiedy komentatora. Biegle włada kilkoma językami obcymi, w tym w szczególności włoskim. Uważany jest za człowieka inteligentnego, zawsze stylowo ubranego, o bardzo dużym poczuciu humoru.

Na co dzień Boniek często udziela się na Twitterze.

W 1979 roku Zbigniew Boniek został wybrany do drużyny „reszty świata” na mecz z mistrzem świata Argentyną, wygranym przez drużynę gwiazd 2:1. W 1986 roku natomiast wystąpił w drużynie „reszty świata” w meczu z Francją (pożegnalny występ Michela Platiniego).

W 1982 roku został wybrany przez Przegląd Sportowy „Najlepszym Sportowcem Polski”.

reklama

4.3 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze