Józef Młynarczyk – polski bramkarz stulecia

Wielokrotny reprezentant Polski, Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, zdobywca Pucharu Europy – tak w skrócie można podsumować osiągnięcia Józefa Młynarczyka. To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, który osiągnął praktycznie wszystko, co tylko jest możliwe w ówczesnym futbolu. Młynarczyk święcił tryumfy zarówno jako bramkarz reprezentacji Polski, jak i goalkeeper drużyn klubowych.

Nadal pozostaje jednym z kilku polskich piłkarzy, którzy sięgnęli po najcenniejsze trofeum klubowe Starego Kontynentu. W portugalskim FC porto wciąż pozostaje legendą. Kto wie jak potoczyłaby się kariera Młynarczyka, gdyby w 1977 roku dał się przekupić talonem na „malucha”…

 

Data i miejsce urodzenia: 20 września 1953 roku, Nowa Sól

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: bramkarz

Wzrost: 186 cm

 

1. Największe osiągnięcia

Klubowe:

  • Mistrzostwo Polski (1981, 1982)
  • Mistrzostwo Portugalii (1986, 1988)
  • Puchar Portugalii (1988)
  • Puchar Mistrzów (1987)
  • Puchar Interkontynentalny (1987)
  • Superpuchar UEFA: (1987)

 

Reprezentacyjne:

  • Brązowy medal na Mistrzostwach Świata (1982)

 

Indywidualnie:

  • Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta
  • Bramkarz Stulecia według Polskiego Związku Piłki Nożnej

 

2. Kariera klubowa

 

2.1 Młodość

Józef Młynarczyk zaczął trenować w swoim rodzinnym mieście – w Nowej Soli. Pierwszy był klub sportowy Astra Nowa Sól, a następnie przeszedł pod skrzydła Dozametu Nowa Sól. To właśnie tam szlifował swoje piłkarskie umiejętności i tam też został nauczony ogromnej dyscypliny oraz pokory.

 

2.2 Kariera seniorska w klubie BKS Stal Bielsko Biała (1974-1977)

Bialski Klub Sportowy Stal Bielsko-Biała zaproponował profesjonalny kontrakt piłkarski Józefowi Młynarczykowi w 1974 roku. W górnośląskiej drużynie, Młynarczyk poznał swojego przyszłego trenera, szkoleniowca oraz przyjaciela, którym był Antoni Piechniczek. To właśnie on wskazał młodemu bramkarzowi drogę do sukcesu w przyszłości oraz pomógł dostać się do kolejnego klubu.

 

2.3 Kariera seniorska w klubie Odra Opole (1977-1980)

Józef Młynarczyk trafił do Odry Opole. W ciągu zaledwie dwóch lat, Józef Młynarczyk mocno zaimponował zarówno sztabowi trenerskiemu „Wikingów Południa” oraz selekcjonerom, że zaproponowano mu możliwość reprezentowania Polski w ogólnonarodowych rozgrywkach.

Co ciekawe, w barwach Odry Opole, Młynarczyk zdobył swoją jedyną bramkę w karierze.

 

2.4 Kariera seniorska w klubie Widzew Łódź (1980-1984)

Kolejna propozycja transferowa została wysunięta ze strony Łódzkiego Widzewa. W „Czerwonej Armii” Młynarczyk spędził tylko cztery lata, ale czas ten był spożytkowany bardzo dobrze. W barwach Widzewa Łódź dwukrotnie sięgnął po Mistrzostwo Polski, a także dotarł do półfinały elitarnych rozgrywek o Puchar Mistrzów (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów). Wystąpił w barwach Widzewa w 78 spotkaniach.

 

2.5 Kariera seniorska w SC Bastia (1984-1985)

Rok 1984 zaowocował sporym przełomem w karierze Józefa Młynarczyka. To właśnie wtedy nadarzyła mu się okazja wyjazdu za granicę, z której bez większego wahania skorzystał. Jego nowym klubem został francuski Sporting Club Bastia.

Francja jednak nie przypadła Młynarczykowi do gustu, dlatego też po zaledwie rocznej grze w barwach Les Bleus i rozegraniu 56 meczów, przeniósł się do cieplejszych, portugalskich klimatów.

 

2.6 Kariera seniorska w FC Porto (1986-1989)

Do słynnego FC Porto – Józef Młynarczyk trafił w 1986 roku i spędził w nim resztę swojej kariery, stając się prawdziwą ikoną popularnych „Smoków”, pomimo, że miał już 33 lata. To właśnie z FC Porto święcił największe sukcesy w klubowej piłce nożnej. W barwach portugalskiego zespołu, J. Młynarczyk m. in. dwa razy świętował Mistrzostwo Portugalii, zdobył też Puchar tego kraju.

W rozgrywkach europejskich wywalczył Puchar Mistrzów, czyli odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów! Jest więc jednym z pięciu Polaków, którzy dostąpili zaszczytu uniesienia w górę trofeum dla najlepszej klubowej drużyny Starego Kontynentu.

Do zakończenia kariery piłkarskiej zmusiła go kontuzja barku, jakiej doznał podczas jednego z treningów w 1989 roku. W FC Porto J. Młynarczyk wystąpił łącznie w 67 meczach.

 

3. Kariera reprezentacyjna

Józef Młynarczyk zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski pod wodzą Ryszarda Kuleszy – w spotkaniu z Tunezją, jaki miał miejsce 18 lutego 1979 roku (wygrana 2-0).

W 1982 roku Młynarczyk był podstawowym bramkarzem kadry narodowej, prowadzonej przez Antoniego Piechniczka, która na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii wywalczyła 3. miejsce. Brązowy medal zdobyty przez reprezentację Biało-Czerwonych na Mundialu 1982 – przyniósł wiele radości Polakom, którzy zmagali się wówczas z trudami stanu wojennego.

 

4. Józef Młynarczyk – prywatnie

Józef Młynarczyk pochodzi z robotniczej rodziny. Miłość do sportu wykształcił już od najmłodszych lat, kiedy to po szkole grał w piłkę nożną, ręczną, ping-ponga, a także w siatkówkę. Na początku unikał pozycji bramkarza jak tylko mógł, ale na szczęście z czasem – za namową sztabu trenerskiego, postanowił dać sobie szansę gry w roli goalkeepera.

Po zakończeniu kariery podjął pracę jako trener bramkarzy w FC Porto, gdzie Młynarczyk szkolił m. in. sławnego później Vitora Baię czy Andrzeja Woźniaka. Współpracował również z selekcjonerami polskiej kadry – Andrzejem Strejlauem i Jerzym Engelem. W ostatnich latach pomagał krajowym zespołom, w tym Wiśle Płock, Widzewowi Łódź oraz Lechowi Poznań.

 

5. Józef Młynarczyk – ciekawostki

W trakcie swojej owocnej kariery piłkarskiej, Młynarczyk został „gwiazdą” tzw. Afery na Okęciu. Tuż przed wyjazdem na mecz eliminacji Mistrzostw Świata w Hiszpanii, wybuchł skandal związany z nadużywaniem alkoholu przez polską reprezentację. Głównym zamieszanym był sam Józef Młynarczyk, który według medialnych doniesień – stawił się na lotnisku kompletnie pijany. Wywołało to stanowczą decyzję selekcjonera Ryszarda Kuleszy, który chciał ukarać Młynarczyka pozostawieniem go w Polsce i nałożeniem całkowitego zakazu gry.

Za zawodnikiem wstawili się boiskowi koledzy – Władysław Żmuda, Zbigniew Boniek oraz Stanisław Terlecki. Ostatecznie Młynarczyk wyleciał na eliminacje, ale w wyniku dalszych starć z zarządem PZPN, bramkarz nie zagrał w decydującym meczu. Ukarano także piłkarzy, którzy wstawili się za Młynarczykiem.

Po powrocie do kraju z Portugalii, Młynarczyk kupił maszyny i założył firmę produkującą dzianiny.

Decydując się na przejście z BKS Bielsko-Biała do Odry Opole, Józef Młynarczyk mocno naraził się włodarzom bielskiego klubu. Kiedy do pozostania w Bielsku nie przekonał bramkarza nawet talon na „malucha” wraz z pieniędzmi na jego zakup – grożono mu zawieszeniem, a po krótkim czasie doprowadzono do zwolnienia jego żony z Fabryki Samochodów Małolitrażowych.

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze