Józef Młynarczyk — polski bramkarz stulecia

Wielokrotny reprezentant Polski, Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, zdobywca Pucharu Europy – tak w skrócie można podsumować osiągnięcia Józefa Młynarczyka. To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, który osiągnął praktycznie wszystko, co tylko jest możliwe w ówczesnym futbolu. Młynarczyk święcił tryumfy zarówno jako bramkarz reprezentacji Polski, jak i goalkeeper drużyn klubowych.

 

Józef Młynarczyk siedzi uśmiechnięty w białej koszulce z czerwonymi paskami i trzyma szklankę
Józef Młynarczyk w szatni piłkarskiej, fot. East News

Data i miejsce urodzenia: 20 września 1953, Nowa Sól

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: bramkarz

Wzrost: 186 cm

 

 

1. Największe osiągnięcia

Józef Młynarczyk nadal pozostaje jednym z kilku polskich piłkarzy, którzy sięgnęli po najcenniejsze trofeum klubowe Starego Kontynentu: Puchar Mistrzów (odpowiednik obecnej Ligi Mistrzów).

W portugalskim FC Porto wciąż pozostaje legendą. Kto wie jak potoczyłaby się kariera Młynarczyka, gdyby w 1977 roku dał się przekupić talonem na „malucha”?

Reprezentacja Polski

Międzynarodowe klubowe

  • Puchar Mistrzów (1987) z FC Porto
  • Puchar Interkontynentalny (1987) z FC Porto
  • Superpuchar UEFA (1987) z FC Porto

Klubowe

  • Mistrzostwo Polski (1981, 1982) z Widzewem Łódź
  • Mistrzostwo Portugalii (1986, 1988) z FC Porto
  • Puchar Portugalii (1988) z FC Porto

Indywidualne

  • Bramkarz Stulecia według Polskiego Związku Piłki Nożnej

 

2. Kariera klubowa

2.1 Młodość – Nowa Sól

Józef Młynarczyk zaczął trenować w swoim rodzinnym mieście – w Nowej Soli. Był wszechstronnym sportowcem: reprezentował szkołę w takich dyscyplinach jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, a nawet tenis stołowy.

– Do sportu namawiał mnie nauczyciel WF-u, mówił, że mam w sobie ducha sportowca. Dzięki niemu uwierzyłem w siebie i bardzo dużo zawdzięczam temu człowiekowi – przyznaje Młynarczyk.[1]

Pierwszym klubem sportowym był Astra Nowa Sól. Następnie przeszedł pod skrzydła Dozametu Nowa Sól. To właśnie tam szlifował swoje piłkarskie umiejętności i tam też został nauczony ogromnej dyscypliny oraz pokory.

 

2.2 Kariera seniorska w klubie BKS Stal Bielsko Biała (1974-1977)

Bialski Klub Sportowy Stal Bielsko-Biała zaproponował profesjonalny kontrakt piłkarski Józefowi Młynarczykowi w 1974 roku.

W górnośląskiej drużynie, Młynarczyk poznał swojego przyszłego trenera, szkoleniowca oraz przyjaciela, którym był Antoni Piechniczek. To właśnie on wskazał młodemu bramkarzowi drogę do sukcesu w przyszłości oraz pomógł dostać się do kolejnego klubu.

 

2.3 Kariera seniorska w klubie Odra Opole (1977-1980)

Józef Młynarczyk trafił do Odry Opole w 1977 roku. W ciągu zaledwie dwóch lat mocno zaimponował zarówno sztabowi trenerskiemu „Wikingów Południa” oraz selekcjonerom, do tego stopnia, że zaproponowano mu możliwość reprezentowania Polski w ogólnonarodowych rozgrywkach.

Co ciekawe, w barwach Odry Opole, Młynarczyk zdobył w sezonie 1977/78 swój jedyny gol w karierze! W tym pamiętnym meczu Odra Opole uległa Widzewowi Łódź 1-2.

Los chciał, że właśnie do Widzewa los pchnął karierę Józefa…

 

2.4 Kariera seniorska w klubie Widzew Łódź (1980-1984)

Kolejna propozycja transferowa została wysunięta ze strony Łódzkiego Widzewa.

W „Czerwonej Armii” Młynarczyk spędził tylko cztery lata, ale czas ten był spożytkowany bardzo dobrze. W barwach Widzewa Łódź dwukrotnie sięgnął po Mistrzostwo Polski, a także dotarł do półfinału elitarnych rozgrywek o Puchar Mistrzów (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów).

Wystąpił w barwach Widzewa w 78 spotkaniach.

 

2.5 Kariera seniorska w SC Bastia (1984-1985)

Rok 1984 zaowocował sporym przełomem w karierze Józefa Młynarczyka. To właśnie wtedy nadarzyła mu się okazja wyjazdu za granicę, z której bez większego wahania skorzystał. Jego nowym klubem został francuski Sporting Club Bastia.

Francja jednak nie przypadła Młynarczykowi do gustu. Klub miał problemy finansowe. Dlatego po zaledwie rocznej grze w barwach Les Bleus i rozegraniu 56 meczów, Młynarczyk przeniósł się do cieplejszych, portugalskich klimatów.

2.6 Kariera seniorska w FC Porto (1986-1989)

Do słynnego FC Porto – Józef Młynarczyk trafił w 1986 roku i spędził w nim resztę swojej kariery, stając się prawdziwą ikoną popularnych „Smoków”, pomimo, że miał już 33 lata.

To właśnie z FC Porto święcił największe sukcesy w klubowej piłce nożne: m. in. dwa razy świętował Mistrzostwo Portugalii jak i Puchar Portugalii.

W rozgrywkach europejskich wywalczył Puchar Mistrzów (1987), czyli odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów!

Józef Młynarczyk jest jednym z pięciu Polaków, którzy dostąpili zaszczytu uniesienia w górę trofeum dla najlepszej klubowej drużyny Starego Kontynentu.

Do zakończenia kariery piłkarskiej zmusiła go kontuzja barku, jakiej doznał podczas jednego z treningów w 1989 roku. W FC Porto Młynarczyk wystąpił łącznie w 67 meczach.

 

3. Kariera reprezentacyjna

Józef Młynarczyk zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski pod wodzą Ryszarda Kuleszy – w spotkaniu z Tunezją, jaki miał miejsce 18 lutego 1979 roku (wygrana 2-0).

W 1982 roku Młynarczyk był podstawowym bramkarzem kadry narodowej, prowadzonej przez Antoniego Piechniczka, która na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii wywalczyła 3. miejsce.

Brązowy medal zdobyty przez reprezentację Biało-Czerwonych na Mundialu 1982 – przyniósł wiele radości Polakom, którzy zmagali się wówczas z trudami stanu wojennego.

Poniżej skrót z meczu o trzecie miejsce, w którym bramki dla biało-czerwonych zdobywali

  • Andrzej Szarmach (40′ na 1-1),
  • Stefan Majewski (45′ na 2-1)
  • oraz Janusz Kupcewicz (47′ na 3-1):

 

4. Józef Młynarczyk – prywatnie

Józef Młynarczyk pochodzi z robotniczej rodziny. Miłość do sportu wykształcił już od najmłodszych lat, kiedy to po szkole grał w piłkę nożną, ręczną, ping-ponga, a także w siatkówkę.

Na początku unikał pozycji bramkarza jak tylko mógł, ale na szczęście z czasem – za namową sztabu trenerskiego, postanowił dać sobie szansę gry w roli goalkeepera.

Po zakończeniu kariery podjął pracę jako trener bramkarzy w FC Porto, gdzie Młynarczyk szkolił m. in. sławnego później Vitora Baię czy Andrzeja Woźniaka. Współpracował również z selekcjonerami polskiej kadry – Andrzejem Strejlauem i Jerzym Engelem.

W ostatnich latach pomagał krajowym zespołom, w tym Wiśle Płock, Widzewowi Łódź oraz Lechowi Poznań.

 

5. Józef Młynarczyk – ciekawostki

W trakcie swojej owocnej kariery piłkarskiej, Młynarczyk został „gwiazdą” tzw. Afery na Okęciu.

Tuż przed wyjazdem na mecz eliminacji Mistrzostw Świata w Hiszpanii, wybuchł skandal związany z nadużywaniem alkoholu przez polską reprezentację. Głównym zamieszanym był sam Józef Młynarczyk, który według medialnych doniesień – stawił się na lotnisku kompletnie pijany. Wywołało to stanowczą decyzję selekcjonera Ryszarda Kuleszy, który chciał ukarać Młynarczyka pozostawieniem go w Polsce i nałożeniem całkowitego zakazu gry.

Za zawodnikiem wstawili się boiskowi koledzy – Władysław Żmuda, Zbigniew Boniek oraz Stanisław Terlecki. Ostatecznie Młynarczyk wyleciał na eliminacje, ale w wyniku dalszych starć z zarządem PZPN, bramkarz nie zagrał w decydującym meczu. Ukarano także piłkarzy, którzy wstawili się za Młynarczykiem.

Po powrocie do kraju z Portugalii, Młynarczyk kupił maszyny i założył firmę produkującą dzianiny.

Decydując się na przejście z BKS Bielsko-Biała do Odry Opole, Józef Młynarczyk mocno naraził się włodarzom bielskiego klubu. Kiedy do pozostania w Bielsku nie przekonał bramkarza nawet talon na „malucha” wraz z pieniędzmi na jego zakup – grożono mu zawieszeniem, a po krótkim czasie doprowadzono do zwolnienia jego żony z Fabryki Samochodów Małolitrażowych…

Literatura

[1] Aleja Gwiazd Odry Opole: Józef Młynarczyk – czasnaopole.pl

[2] Historia spotkań Odry Opole vs Widzew Łódź – historia-odry.opole.pl

[3] Wideoteka PZPN – Józef Młynarczyk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments