Sławomir Peszko – nieszablonowy skrzydłowy

Sławomir Peszko to zawodnik urodzony w Jaśle w 1985 roku. W swojej karierze zdobył kilka trofeów, a także występował w biało-czerwonych barwach. Peszko to jeden z najlepszych skrzydłowych reprezentacji Polski w latach 2008-2022. Jak wyglądała kariera tego zawodnika i czym się teraz zajmuje?

Biografia

Sławomir Peszko w białym stroju Polski biegnie przy piłce
Sławomir Peszko na MŚ 2018, Autor: Светлана Бекетова, CC BY-SA 3.0

Data i miejsce urodzenia:
19 lutego 1985, Jasło

Narodowość: Polska

Pozycja na boisku: pomocnik

Waga i wzrost: 68 kg i 173 cm

Największe osiągnięcia

Sławomir Peszko swój pierwszy sukces w dorosłej karierze osiągnął w 2006 roku, kiedy to wraz z Wisłą Płock sięgnął po Puchar Polski. W kolejnym sezonie Nafciarzom udało się jeszcze sięgnąć po Superpuchar.

Na kolejne trofea musiał już poczekać przez kilka lat, kiedy to w barwach Lecha Poznań przyczynił się do wywalczenia Pucharu Polski i Superpucharu. Największym sukcesem w karierze „Peszkina” było jednak mistrzostwo kraju, które wywalczył z Kolejorzem w 2010 roku.

W kolejnych latach Peszko wywalczył jeszcze mistrzostwo 2. Bundesligi z barwach FC Koln, a po powrocie do Polski sięgnął z Lechią Gdańsk po Superpuchar w 2019 roku.

Podsumowanie osiągnięć Sławomira Peszki w klubach i reprezentacji obejmuje mistrzostwo Polski z Lechem Poznań oraz 3 zwycięstwa w Superpucharze i Pucharze Polski
Najważniejsze osiągnięcia Sławomira Peszki

Sławomir Peszko – osiągnięcia:

  • Największym osiągnięciem Sławomira Peszko jest mistrzostwa Polski z Lechem Poznań.
  • Peszko rozegrał 44 mecze w reprezentacji Polski.
  • W polskiej kadrze Sławomir Peszko zdobył dokładnie 2 bramki.
  • Z FC Koln Peszko wygrał 2. Bundesligę.
  • Peszko ma na koncie również 3 zwycięstwa w Superpucharze Polski i 2 x w Pucharze Polski.

Kariera klubowa

Sławomir Peszko swoją karierę klubową na seniorskim poziomie rozpoczął w barwach Wisły Płock, a następnie występował jeszcze w Lechu Poznań, FC Koln, Wolverhampton, Lechii Gdańsk oraz Wiśle Kraków. Przygodę z profesjonalną piłką Peszko zakończył w barwach Wieczystej Kraków na niższym poziomie rozgrywkowym.

Sławomir Peszko - lista klubów w których grał
Sławomir Peszko grał w 6 polskich klubach i 2 zagranicznych

Sławomir Peszko – kluby:

KlubOkres
Wisła Płock2002–2008
Lech Poznań2008–2011
FC Köln2011–2013
Wolverhampton Wanderers2012–2013 (wypożyczenie)
Parma2013–2014 (0 występów)
FC Köln2014–2015
Lechia Gdańsk2015–2020
Wisła Kraków2019 (wypożyczenie)
Wieczysta Kraków2020–2023

Młodość

Urodzony w 1985 roku Słamomir Peszko pochodzi z okresu tzw. „boomu dziecięcego”. Tata dużo wyjeżdżał w delegacje – takie już były uroki lat 90. XX wieku. Mama Ewa zawsze wierzyła, że będzie miał w życiu szczęście — a to ptak na niego narobił, a to wróżka mu przepowiedziała karierę. Do tego ciągle miała połamane kwiatki w ogrodzie od piłki, więc potrzebowała sobie jakoś zracjonalizować szkody pełnego energii syna.

Wiary w szczęście syna nie zachwiała nawet operacja nerki — może nawet ją wzmocniła. Okazało się, że Sławek miał cztery nerki zamiast dwóch! Sprawa wyszła przypadkiem, gdy dostał gorączki 40 stopni po upadku i wycięto mu obumarłą nerkę. I tak ma jedną więcej niż inni i stąd dziecięca ksywa „Cewka„. Nie było to zbyt miłe (przejmowała się tym głównie mama), ale wraz z rozwojem talentu przydomek ewoluował do „Cewczenko” (od słynnego Andrija Szewczenki). Mimo, iż lekarz ostrzegał, że Sławek może nie dać rady grać w piłkę zawodowo, życie napisało inną historię.

Sławek od małego wiedział, że chce zostać znanym piłkarzem. Już jako 11-letni junior, reprezentował barwy Nafty Jedlicze (od 1996 do 2000 roku). Później zdecydował się na przenosiny do Wisły Płock (w juniorach 2000-2002), które otworzyły mu drogę do znakomitej kariery.

Kariera seniorska – Wisła Płock (2002-2008)

Najwięcej seniorskich występów w zawodowej karierze Sławomir Peszko zanotował w barwach Wisły Płock. Skrzydłowy występował w tym klubie w latach 2002-2008 i łącznie rozegrał aż 112 rywalizacji, w których zdobył 21 bramek.

Sławek lubił oglądać horrory i tylko w Płocku miał ksywkę „Freddy„. Można się było tylko domyślać, że chodzi o postać Freddy’ego Krueger’a, bo piłkarz nie chciał zdradzić szczegółów. Wyręczyła go mama, która wyjaśniła, że po piwku Sławek lubi strzelać palcami, jak Freddy z horroru.

Kariera seniorska – Lech Poznań (2008-2011)

Dobra forma w barwach Wisły Płock zaowocowała transferem do Lecha Poznań, do którego Peszko przeniósł się w 2008 roku. Łącznie w Poznaniu występował przez 3 lata, w których rozegrał 68 meczów i zdobył w nich 11 bramek. Skrzydłowy był również jednym z głównych architektów mistrzostwa Polski wywalczonego przez Kolejorza w 2010 roku.

Kariera seniorska – FC Koln (2011-2015)

Po solidnych występach w Poznaniu Sławomir Peszko został dostrzeżony przez skautów zagranicznego klubu, a konkretnie FC Koln. W Kolonii Peszko występował przez 4 lata, gdzie rozegrał 43 mecze podczas pierwszej przygody z tym klubem i kolejne 42 mecze w latach 2013-2015. Łącznie w tym czasie zaliczył 5 trafień do siatki przeciwnika.

Kariera seniorska – Wolverhampton (2012-2013)

W 2012 roku, na zasadach wypożyczenia, Sławomir Peszko przeniósł się do Anglii, gdzie występował w barwach Wolverhampton. Na Wyspach wystąpił zaledwie 13 razy i nie zdobył żadnego gola.

Kariera seniorska – Lechia Gdańsk (2015-2020)

Po powrocie do Kolonii Sławomir Peszko w 2015 roku zdecydował się, że jest to odpowiedni czas, aby wrócić do kraju i trafił do Lechii Gdańsk. W barwach biało-zielonych Peszko rozegrał dokładnie 100 rywalizacji, w których zdobył 12 bramek. Sięgnął z tym klubem również po Superpuchar Polski w 2019 roku.

Kariera seniorska – Wisła Kraków (2019)

W trakcie przygody z Lechią w Gdańsk Sławomir Peszko trafił w 2019 roku na wypożyczenie do Wisły Kraków, gdzie rozegrał 14 rywalizacji i zdobył w nich 3 bramki.

Kariera seniorska – Wieczysta Kraków (2020-2023)

Na zakończenie profesjonalnej kariery Sławomir Peszko pozostał w Krakowie, gdzie swoje bogate doświadczenie mógł wykorzystać w Wieczystej Kraków na niższym poziomie rozgrywkowym. Łącznie w tym klubie zagrał 63 mecze i zdobył aż 70 bramek (ponad 1 bramka na mecz!), czyli więcej niż przez całą karierę we wszystkich innych zespołach. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że jest to niższa klasa rozgrywek, gdzie poziom gry jest niższy i pada więcej bramek na mecz.

Kariera reprezentacyjna

U-21 (2004-2005)

Sławomir Peszko swoją karierę w reprezentacji Polski rozpoczął tak naprawdę w 2004 roku, kiedy to zadebiutował w ramach młodzieżówki do lat 21. Na poziomie rozgrywkowym U-21 Peszko rozegrał dokładnie 4 mecze w biało-czerwonych barwach i nie zdobył żadnego gola.

Reprezentacja seniorów (2008-2018)

Na debiut w seniorach musiał trochę poczekać, ponieważ po raz pierwszy został powołany w 2008 roku. Dokładna data debiutu tego zawodnika to 19 listopada 2008 roku, kiedy to wszedł na boisko w 69. minucie podczas wygranego spotkania towarzyskiego z Irlandią. Swoją pierwszą bramkę Sławomir Peszko zdobył 2 lata później, kiedy to 17 stycznia 2010 trafił do siatki w rywalizacji z Danią w ramach Pucharu Króla Tajlandii.

Później jednak nie było już tak kolorowo, ponieważ we wrześniu 2010 roku Sławomir Peszko został odsunięty od kadry przez aktualnego szkoleniowca, czyli Franciszka Smudę, ze względu na aferę alkoholową. Mniej więcej po roku skrzydłowy został przywrócony do składu, ale po tym czasie, a przed rozpoczęciem Euro 2012, pojawiła się kolejna afera z zabarwieniem alkoholowym, co poskutkowało wyrzuceniem z kadry przed Mistrzostwami Europy w Polsce i na Ukrainie.

Peszko nie wrócił już do kadry pod wodzą Franciszka Smudy, a na pierwsze powołanie musiał poczekać do września 2013 roku, kiedy to zaproszenie wysłał mu Waldemar Fornalik. Kolejną bramkę dla reprezentacji Polski Sławomir Peszko zdobył w 2015 roku, kiedy to trafił do siatki w meczu eliminacji mistrzostw Europy z Irlandią.

Jednym z najważniejszych turniejów w reprezentacyjnej karierze Sławomira Peszko były mistrzostwa Europy w 2016 roku, na które powołał go Adam Nawałka. Reprezentacja Polski na tym turnieju dotarła aż do ćwierćfinału, a niewiele brakowało, aby znalazła się w strefie medalowej. Peszko był na tej imprezie głównie rezerwowym, który jednak doskonale odnajdował się w roli dżokera.

Peszko został powołany również na mundial w Rosji w 2018 roku, a swoją reprezentacyjną karierę zakończył dokładnie 1 czerwca 2022 roku podczas meczu reprezentacji Polski z Walią.

Łącznie w całej karierze reprezentacyjnej Sławomir Peszko rozegrał 44 spotkania w biało-czerwonych barwach i zdobył w nich 2 wspomniane bramki.

Sławomir Peszko – prywatnie

Sławomir Peszko poznał swoją żonę Annę w 2008 roku, kiedy to zaczynał seniorską karierę w barwach Wisły Płock. Para stanęła na ślubnym kobiercu już w styczniu 2009 roku i jest ze sobą do dziś.

Państwo Peszko doczekali się dwójki dzieci. Córka Wiktoria przyszła na świat w październiku 2009 roku, a syn Marcel w czerwcu 2014 roku.

Sławomir Peszko – ciekawostki

W 2023 roku Sławomir Peszko zakończył już piłkarską karierę i zajął się biznesem.

W ostatnim czasie bardzo głośno w mediach było o angażu „Peszkina” w federacji freak fightowej, której został włodarzem. Peszko jest również ambasadorem firmy Superbet. Propozycje jego zakładów można znaleźć w specjalnej aplikacji bukmacherskiej SuperSocial. Aplikacja bukmacherska SuperSocial od Superbet to specjalna platforma społecznościowa, w której typerzy i gracze mogą udostępniać swoje kupony, dyskutować z innymi, a także śledzić typy obstawiane przez ambasadorów, jak właśnie Sławomir Peszko i Jerzy Dudek.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

 

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze