Data i miejsce urodzenia: 29.04.1927, Hajduki Wielkie (obecny Chorzów)
Data i miejsce śmierci: 3.1.2013, Chorzów
Narodowość: Polska
Pozycja na boisku: Napastnik
Wzrost: 163 cm
Spis treści
Największe osiągnięcia
- Mistrz Polski: 1951, 1952, 1953
- Zdobywca Pucharu Polski: 1951
- Król strzelców: 1952, 1953
- Zdobywca 167 goli w 237 meczach ligowych (Ruch Chorzów)
- 45-krotny reprezentant Polski
- Zdobywca 27 goli dla Reprezentacji Polski
Kluby:
- Bismarckhütter Ballspiel Club: 1939-1945
- Ruch Chorzów: 1946-1959
Gerard Cieślik zapisał się na stałe w historii polskiej piłki nożnej, a najbardziej strzeleniem dwóch bramek Związkowi Radzieckiemu 20 października 1957 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Przez całą swoją karierę piłkarską był wierny barwom jednego klubu Ruchu Chorzów, tylko z epizodem podczas drugiej wojny światowej. Niewielu wie i niewielu pamięta, że w latach 1939-45 Gerard Cieślik grał w barwach niemieckiego klubu Bismarckhutter Sport Verein. Również podczas drugiej wojny światowej w latach 1944-45 był żołnierzem Wermachtu, służył w wojsku między innymi na terenie Danii.

Ruch Chorzów
W roku 1946 Gerard Cieślik został graczem Ruchu Chorzów. Tam zaczął dorosłą karierę piłkarską i aż do roku 1959 był wierny temu klubowi. W tym klubie zakończył karierę.
Ruch Chorzów po wojnie był silną drużyną i już w 1951 roku zespół w składzie z Gerardem Cieślikiem zdobył tytuł Mistrza Polski. Tego samego roku klub zdobył Puchar Polski. Kolejne dwa lata także były pasmem niekończących się sukcesów, Ruch Chorzów po raz drugi z rzędu zdobył Mistrzostwo Polski, a Gerard Cieślik sięgnął po koronę najlepszego strzelca I ligi polskiej.
W 1953 roku Gerard Cieślik ponownie powtórzył wyczyn najlepszego strzelca polskiej ligi, a po raz trzeci z Ruchem Chorzów został Mistrzem Polski. W sumie w drużynie „niebieskich” (popularna nazwa Ruchu Chorzów od barw klubowych) ten świetny piłkarz rozegrał 249 meczy strzelając 178 bramek. Dorobek w Ekstraklasie Gerada Cieślika to rozegranie 237 meczy i strzelenie 167 goli. Dorobek 167 bramek jest bardzo wybitnym osiągnięciem, a jest to czwarty wynik w historii polskiej ligi.
Epizod z Górnikiem Zabrze
Gerard Cieślik cały czas związany był z Ruchem Chorzów, ale w 1955 roku wystąpił w dwóch towarzyskich meczach w barwach Górnika Zabrze. 29 sierpnia 1955 roku w Stalino z Szachtjorem Stalino 0:2, natomiast 5 września 1955 roku w Leningradzie z Zenitem Leningrad 1:2. W tym drugim spotkaniu Cieślik strzelił jedyną bramkę dla Górnika Zabrze.
Kariera reprezentacyjna
Najbardziej znanym meczem w składzie z Gerardem Cieślikiem był pamiętny mecz rozegrany na Stadionie Śląskim w Chorzowie ze Związkiem Radzieckim. W tym meczu Polska pokonała Związek Radziecki 2-1, a Gerard Cieślik był bohaterem tego meczu, zdobywając obydwie bramki dla Polski. Pokonał słynnego Radzieckiego bramkarza Lwa Jaszyna.
W 43. minucie zdobył pierwszą bramkę po dośrodkowaniu Henryka Kempnego, a drugiego gola tuż po wznowieniu drugiej połowy meczu po podaniu Lucjana Brychczego. Nikt już nie pamięta, że do reprezentacji Polski na ten mecz Cieślik został powołany w ostatniej chwili, bo rozegrał świetne spotkania sparingowe z reprezentacją Śląska.
W drużynie narodowej zadebiutował w meczu z Norwegią przegranym 1-3. Pierwszą bramkę Cieślik zdobył w swoim drugim meczu w reprezentacji z Rumunią. Mecz rozegrano w Warszawie a Polska przegrała 1-2. Także w meczu z Rumunią trzy lata później w 1950 roku Cieślik zdobył pierwszego i jedynego hat-tricka.
W 1952 roku jako reprezentant Polski w piłce nożnej był uczestnikiem na Igrzyskach Olimpijskich, które rozegrane były w Helsinkach. W pierwszym meczu Polska pokonała amatorów z Francji 2-1, ale w następnym poległa z Danią 0-2.
W sumie Cieślik rozegrał 45 meczy w reprezentacji Polski w latach 1947-1958, w których strzelił 27 bramek, co jest świetnym wynikiem, bo daje średnią ponad pół bramki w każdym meczu kadry Polski.
Za zasługi dla polskiej piłki nożnej Gerard Cieślik został Wybitnym Reprezentantem Polski, mimo, ze nie rozegrał wymaganych 60 spotkań w jej barwach.
Zakończenie kariery piłkarskiej
Gerard Cieślik w wieku 32 lat zakończył swoją bogatą karierę piłkarską w Ruchu Chorzów. Dalej był związany z Ruchem Chorzów, gdzie był trenerem młodzieży, członkiem zarządu klubu z Chorzowa. Został również honorowym prezesem Ruchu Chorzów, a wśród kibiców stał się symbolem „niebieskich”.
W plebiscycie Polskiego Związku Piłki Nożnej ogłoszonego w 1969 roku Gerard Cieślik został wybrany najlepszym piłkarzem 50-lecia. W plebiscycie z 1994 roku, także zorganizowanym przez PZPN, na 75-lecie polskiego piłkarstwa zajął wysokie 5. miejsce.
Wyróżnienia
Za wspaniałą postawę na boisku oraz poza boiskiem ten bardzo skromny, a zarazem miły człowiek został w 1999 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.