Rozmiar piłki nożnej – czy ma znaczenie?

Początkujący piłkarze i rodzice, wybierający piłki dla swoich pociech, często zmagają się z dylematem, jaką futbolówkę wybrać na start swojej przygody z najpopularniejszym sportem na świecie. Na rynku znaleźć można wiele produktów, a każda z firm oferuje je w kilku rozmiarach. Czy ma on w ogóle jakiekolwiek znaczenie? Odpowiedzi szukaj w naszym tekście.

Piłki ułożone skośnie na zielonym boisku pomiędzy siatką a metalową prowadnicą
Najbardziej znanym rozmiarem piłek jest rozmiar 5, ale dla dzieci jest on za duży. Dowiedz się jaki rozmiar pasuje dla Twojego dziecka.

Pięć rozmiarów piłek — dla kogo będą odpowiednie?

Piłki do piłki nożnej mają pięć rozmiarów, jednak każdy z nich należy dopasować przede wszystkim do umiejętności gracza oraz jego wieku. Im większa futbolówka, tym jest ona cięższa, co może prowadzić nie tylko do urazów i kontuzji, takich jak wybicia palców czy uszkodzenia stawów, ale również kłopotów z opanowaniem podstawowych umiejętności piłkarskiego rzemiosła, wśród których wymienić można strzały z dystansu, dalekie podania czy nawet drybling.

To właśnie najmniejsze piłki, przez swoją lekkość i łatwość w kontroli, gwarantują większe bezpieczeństwo i lepiej przeznaczać je dla młodszych piłkarzy, zwłaszcza dzieci. W przypadku treningów klubowych najlepiej ćwiczyć zaś takimi piłkami, które są odpowiednie dla wytycznych Polskiego Związku Piłki Nożnej, który jasno określa podział futbolówek ze względu na wiek piłkarza.

Piłki o rozmiarze 1 i 2

Piłki o rozmiarze 1 i 2 są stosowane do gry przez dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 5 lat) lub w początkowych fazach nauki gry w piłkę nożną.

Ich obwód mieści się w granicach 46–51 centymetrów, a sama futbolówka waży zaledwie około 200 gramów, dzięki czemu jest idealna dla maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną. Piłki te nie są wykorzystywane w żadnych rozgrywkach prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Trzy biało czarne piłki w poziomie różniące się nieznacznie rozmiarem z efektem cienia pod nimi
Rozmiar piłki 3 jest mniejszy i lżejszy od większych rozmiarów 4 i 5. Większych rozmiarów niż 5 nie stosuje się w praktyce gry w piłkę nożną.

Piłki o rozmiarze 3

Piłka o rozmiarze 3 ma obwód między 58,5–61 centymetrów i waży 280–320 gramów.

Jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia. Przepisy krajowego związku wskazują, że grać powinny nimi dzieci w kategorii skrzata, czyli w kategoriach poniżej szóstego i siódmego roku życia. Może być ona również alternatywą dla piłek w rozmiarze 4, które wykorzystywane są w rozgrywkach żaka (poniżej dziewiątego roku życia) i orlika (poniżej jedenastego roku życia).

Piłki o rozmiarze 4

Piłki o rozmiarze 4 są zalecane w rozgrywkach żaków i orlików (tę piłkę, jak i piłkę w rozmiarze 3, może zastąpić piłka do siatkówki).

Obowiązkowo zaś popularnymi „czwórkami” muszą grać dzieci w kategorii młodzika (poniżej trzynastego roku życia). Ma ona obwód pomiędzy 63,5 a 66 centymetrów i waży 310–395 gramów. Ten rodzaj piłki jest również dobry dla graczy, którzy chcą ćwiczyć technikę, bo drybling i panowanie nad futbolówką łatwiej wytrenować na piłce o mniejszym rozmiarze.

Piłki o rozmiarze 5

Piłka o rozmiarze 5 to rozmiar oficjalnej futbolówki, którą rozgrywane są mecze na każdym poziomie od C-klasy aż po finał Ligi Mistrzów czy Mistrzostw Świata.

Grają nią nie tylko seniorzy, ale również młodzież w kategorii trampkarza (poniżej czternastego i piętnastego roku życia) oraz juniorzy młodsi (poniżej szesnastego i siedemnastego roku życia). Piłka ta ma obwód w zakresie 68–70 centymetrów i waży 410–450 gramów.

Ten rodzaj futbolówki może być bardzo dobrym prezentem dla dorosłych, jak i starszych dzieci. Szukając piłki dla młodszych, rozważ natomiast kupno mniejszej, aby twoja pociecha w pełni mogła cieszyć się grą.

Rozmiar piłkiŚrednica (cm)Obwód (cm)Waga (g)Wiek gracza
114-1646-51~200Przedszkolaki (3-5 lat)
216-1846-51~200Przedszkolaki (3-5 lat), Początkujący
323-2458,5-61280-320Wczesnoszkolni (5-8 lat)
425,5-26,563,5-66310-395Żacy, Orliki, Młodzicy (8 do 13 lat)
527-2868-70410-450Trampkarze (14-15 lat), Juniorzy Młodsi (16-17 lat), Seniorzy

Szukając najbardziej odpowiedniej piłki warto zacząć od ustalenia wieku piłkarza, który będzie z niej korzystał.
Jeśli piłkarz jest na pograniczu wiekowym, między jedną a drugą kategorią, to zobacz szczegółowe opisy powyżej, aby uwzględnić przeznaczenie i zastosowanie piłki.

Życzymy radosnej gry i wielu bramek.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Empik.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments