Przyzwyczailiśmy się do tego, że w piłkę nożną grają głównie mężczyźni. Jak to się stało, że zainteresowanie kobiecą piłką jest tak niskie, skoro w innych dyscyplinach nie ma takiej dominacji? Zacznijmy od jednej kobiety — Nettie Honeyball.
Spis treści
Piłka nożna dla kobiet – początki
Najbardziej udokumentowana europejska drużyna została założona w 1894 roku przez brytyjską aktywistkę – Nettie Honeyball. Stworzenie British Ladies’ Football Club było początkiem na drodze rozpowszechnienia kobiecej piłki. Tą niestety we wczesnych latach źle postrzegały związki piłkarskie. Pojawiały się sugestie, że piłka nożna dla kobiet jest zagrożeniem dla „męskości”.
Dzięki wstawiennictwu pewnej brytyjskiej, wysoko postawionej rodziny, drużyna mogła zacząć treningi na Nightingale Lane.
Włącz automatyczne tłumaczenie napisów angielskich na polskie (Ustawienia pod filmem -> Napisy -> Tłumaczenie automatyczne napisów -> Polski):
Pierwszym problemem był dobór stroju. Spowodowane to było tym, że kobieca garderoba w tamtym okresie nie nadawała się do gry w piłkę nożną. W związku z tym szybko znaleziono wyjście z tej sytuacji, szyjąc szerokie szorty, opięte od dołu wysokimi getrami. Kobiety dodatkowo zakładały bluzę i czapkę rybacką z frędzlami.
Pierwszy oficjalny mecz odbył się rok po założeniu pierwszego zespołu. British Ladies podejmowały Grenadier Guards. Spotkanie to zgromadziło aż 10.000 widzów.
Już wtedy zaczęto niesłusznie drwić z techniki, szybkości i umiejętności zawodniczek. Kobiecy football miał jednak sporo obrońców.
Pisarka Lady Jeune wspominała, aby dozwolono kobietom uprawiać większość dyscyplin sportowych. Gazeta „Sporting Man” podsumowała innych pismaków, argumentując tym, że mężczyźni na swoim inauguracyjnym, publicznym występie również nie pokazaliby klasy i kunsztu.
Od 1895 do 1896 roku drużyna Nettie Honeyball rozegrała w Anglii jeszcze kilka spotkań, które średnio gromadziły ponad 5 tys. kibiców. Prasa nadal, pomimo podniesienia poziomu gry, nie szczędziła nieprzychylnych docinek. W następstwie tego w 1896 roku drużyna British Ladies’ Football Club została rozwiązana.
Kobieca piłka nożna w czasach I wojny światowej
Po zlikwidowaniu pierwszego żeńskiego zespołu w historii, piłka nożna dla kobiet popadła w zapomnienie.
Przełom nastąpił w czasie pierwszej Wojny Światowej, kiedy zatrudnienie kobiet w przemyśle ciężkim pobudziło rozwój gry. Z tamtego okresu istnieje wiele wzmianek o nowych drużynach i relacjach ze spotkań. Głównym powodem reaktywacji kobiecej wersji piłki była chęć oderwania się od działań wojennych.
W 1917 roku najpopularniejszą drużyną była Dick, Kerr’s Ladies FC, która została założona w Anglii w mieście Preston. Zawodniczki z Preston były na tyle dobre, że pokonywały nawet męskie zespoły. Prasa szybko okrzyknęła je nieoficjalną kobiecą reprezentacją Anglii. Pierwszy oficjalny mecz przyciągnął na trybuny ponad 10 tys. widzów.
Rekordowym okazało się jednak starcie z Irlandią — na mecz przyszło 20.000 kibiców.
Pierwsze międzynarodowe rozgrywki odbyły się w 1920 roku przeciwko ekipie z Francji. Piłka nożna dla kobiet nabierała wiatru w żagle, a prawdziwą ucztą było zorganizowanie spotkania przeciwko St. Helen’s Ladies w Liverpoolu. W Boxing Day na stadionie zebrało się ponad 53.000 oglądających poczynania Pań!
Trend kobiet w piłce nożnej
Z racji coraz większej władzy kobiet na świecie, różne dziedziny życia, w których te biorą udział, stają się popularne. To samo dzieje się właśnie z piłką nożną, która wcześniej była przypisywana wyłącznie mężczyznom. Coraz częściej możemy znaleźć w Internecie filmiki związane z porównywaniem wytrzymałości kobiet na faule, która jest znacznie większa niż w przypadku męskich drużyn.
Co więcej, taki sport idealnie nadaje się do pokazania siły i determinacji, jaka tkwi w kobietach. Stąd też możemy zobaczyć na aplikacjach takich jak Instagram, czy Tik Tok rozmaite wycinki filmików z piłkarkami w roli głównej. Dzięki temu świat w końcu widzi, że kobieca piłka nożna jest tak samo profesjonalna, jak męska. Może niebawem stanie się więc równie popularna.
Jeśli jesteś fanem zakładów bukmacherskich, to szeroką ofertę piłki nożnej, w tym także piłkę nożną kobiet, znajdziesz u bukmachera Fortuna. Jest to legalna firma, która posiada licencję Ministerstwa Finansów.
Zakazanie gry w piłkę
Po wielkim „boomie” w 1920 roku zdawało się, że piłka nożna dla kobiet będzie w dalszym ciągu się rozwijać i przyciągać coraz liczniejsze grono sponsorów i wiernych kibiców. Niestety w 1921 roku Angielska Kobieca Federacja Piłkarska zakazała tworzenia nowych klubów i organizowania spotkań. Powodem było dość płytkie stwierdzenie, że piłka nie jest dla kobiet i nie powinna być promowana.
Popularne żeńskie kluby w Anglii postanowiły jednak rozgrywać swoje mecze w innych krajach, jednak odwrócenie się sponsorów i kolejne obostrzenia spowodowały całkowite zahamowanie.
Drugą przyczyną spadku zainteresowania kobiecą piłką było także rozpoczęcie II wojny światowej w 1939 roku.
Piłka nożna dla kobiet – powrót i rozwój
Po drugim światowym konflikcie kobiety powróciły na boiska, a piłka nożna dla kobiet zaczęła się rozwijać w innych państwach i kontynentach.
Oficjalny zakaz gry kobiet w piłkę nożną cofnięto dopiero w 1971 roku. Dwa lata wcześniej utworzono Angielski Związek Piłki Nożnej.
Pierwsze Mistrzostwa Świata dla Pań zorganizowano w Chinach w 1991 roku.
Od 2015 roku w turnieju występują 24 zespoły. Do tej pory tylko cztery państwa sięgały po złoty medal, a najwięcej zwycięstw na koncie mają Stany Zjednoczone (1991, 1999, 2015 i 2019). Warto zaznaczyć, że piłka nożna dla kobiet rządzi się takimi samymi zasadami jak męska odmiana! Różnica polega wyłącznie na popularności i ilości drużyn w danych ligach.
Bardzo inspirujący artykuł! Szczególnie podobała mi się historia Nettie Honeyball i jej determinacja w walce o równouprawnienie kobiet w sporcie. Historia pokazuje, jak wiele zmieniło się od czasów, gdy kobiety musiały borykać się z tak wielkimi przeszkodami, aby móc grać w piłkę nożną. Wyjątkowo inspirujące jest czytanie o pierwszych oficjalnych meczach i liczbie zgromadzonych widzów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu kobiecym sportem już w tamtych czasach. Historia kobiecej piłki nożnej jest pełna inspiracji i pokazuje, jak daleko można zajść, mając pasję i determinację. Dzięki za świetny artykuł! Jeśli ktoś chce połączyć pasję do sportu z emocjami zakładów, polecam sprawdzić ofertę na https://malinacasino.online/, gdzie można znaleźć różnorodne gry i zakłady sportowe.